X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Kujawsko-Pomorskie Filmowe Wydarzenie Roku 2014

Po raz szósty przedstawiamy filmowe wydarzenia związane z kinem Kujaw i Pomorza. Robimy to niezmiennie, od 2009 roku na przełomie grudnia i stycznia.

Wydarzenia

  1. Koniec kręconego w Toruniu serialu „Lekarze” z TVN
  2. Premiera „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” i Złoty Anioł dla tego filmu na IFF Tofifest
  3. Aktor Piotr Głowacki z Torunia laureatem nagrody im. Cybulskiego
  4. Premiera „toruńsko-bydgoskiej” komedii „Dżej Dżej”
  5. Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową dla bydgoskiego naukowca Piotra Zwierzchowskiego
  6. Film „Mleczny brat” ze zdjęciami Marcina Sautera wygrywa festiwale w Koszalinie i Gdyni
  7. Nowe, rockowe kino z Bydgoszczy

1. Koniec serialu „Lekarze”

Stacja TVN zdecydowała zakończyć emisję serialu „Lekarze”. Był on wielkim sukcesem promocyjnym Torunia, który stał się stałym „gościem” w domach milionów widzów. „Lekarze” królowali na antenie od września 2012. 30 listopada 2014 zobaczyliśmy ostatni odcinek serialu. TVN zdecydował o zakończeniu z powodu „słabych wyników oglądalności oraz niewystarczających pomysłów, by ten trend odwrócić”. Serial opowiadał o losach pracowników szpitala Copernicus w Toruniu. W obsadzie znaleźli się m.in. Magdalena Różczka, Danuta Stenka, Katarzyna Bujakiewicz, Wojciech Mecwaldowski, Paweł Małaszyński, a w piątej serii także Borys Szyc i laureatka Flisaka Tofifest Olga Bołądź. Sukces „Lekarzy” nominowaliśmy dwa lata temu do miana Filmowego Wydarzenia Roku.

2. Premiera „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”
i Złoty Anioł dla tego filmu na IFF Tofifest

To było wielkie wydarzenie dla Bydgoszczy. Film dokumentalny „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” jest bowiem pierwszą, filmową monografią miasta w XXI wieku. Zrealizowano go w ramach międzynarodowego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. Premiera odbyła się 9 marca 2014 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Film trafił do programu festiwalu Planete+ Doc, a kilka miesięcy później wygrał konkurs „Lokalizacje” na MFF Tofifest w Toruniu zdobywając Złotego Anioła.

Film tworzy 26 etiud autorskich nakręconych i wymyślonych przez mieszkańców Bydgoszczy pod czujnym okiem cenionych dokumentalistów — Mirosława Dembińskiego, Macieja Drygasa, Marcina Sautera i Macieja Cuske. Etiudy opowiadają o różnych obliczach miasta — o zapomnianych warsztatach rzemieślniczych, o kominiarzach, o bydgoskich Romach, o młodziutkim Chińczyku uczącym się w bydgoskiej szkole muzycznej.

Bydgoszcz jest jedynym polskim miastem, które znalazło się w projekcie „Świat od świtu do zmierzchu”. Jego pomysłodawcą jest wywodzący się z Bydgoszczy znakomity dokumentalista Mirosław Dembiński, laureat Flisaka Tofifest. W poprzedniej edycji sportretowano m. in. Tokio, Kijów i Mińsk. Projekt uzyskał wsparcie ważnych instytucji takich jak Ministerstwo Kultury czy Instytut Adama Mickiewicza. Koproducentem filmu z ramienia miasta Bydgoszczy było Miejskie Centrum Kultury.

3. Piotr Głowacki laureatem nagrody im. Cybulskiego

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2013 trafiła w ręce Piotra Głowackiego za rolę w „Dziewczynie z szafy” Bodo Koxa. To wielki sukces podsumowujący szaloną karierę aktorską jaką robi torunianin Piotr Głowacki. W rywalizacji o statuetkę aktor pokonał Julię Kijowską, Dawida Ogrodnika, Magdalenę Berus oraz Martę Nieradkiewicz. „Cybulski” to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla młodych aktorów w Polsce, zwane „młodzieżowym Oscarem”.

4. Premiera filmu „Dżej Dżej”

W tym roku swoją premierę miał „Dżej Dżej” pierwszy film, który w całości dzieje się „u nas w regionie”, czyli w Toruniu, Bydgoszczy i na trasie łączącej oba miasta. To historia o pewnym torunianinie pracującym na śluzie na Kanale Bydgoskim, który zakochuje się w głosie z własnego GPS-a. Kobiecym głosie i to jakim! W główną rolę wcielił się Borys Szyc, a film wyreżyserował debiutujący Maciej Pisarek. W filmie wystąpili też m.in. Jan Wieczorkowski, Paweł Burczyk i obecna głównie za sprawą swojego głębokiego głosu Justyna Sieniawska.

5. Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową
dla bydgoskiego naukowca Piotra Zwierzchowskiego

Najważniejsza polska nagroda literacka dotycząca literatury filmowej — Nagroda im. Bolesława Michałka za rok 2013 trafiła do rąk bydgoskiego naukowca Piotra Zwierzchowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zwierzchowski został nagrodzony za książkę „Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60.” (Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego).

W nagrodzonej książce przedstawiono wizerunek II wojny światowej, charakterystyczny dla kina polskiego lat 60. XX wieku. Autor przedstawia ogólne uwagi na temat uwikłania kina i polityki w realiach Polski lat sześćdziesiątych, a następnie analizuje wybrane filmy i tematy, poruszając problematykę pamięci, zapominania i uwiarygodniania przeszłości.

6. Film „Mleczny brat” ze zdjęciami Marcina Sautera
wygrywa festiwale w Koszalinie i w Gdyni

Film w reżyserii Vahrama Mkhitaryana „Mleczny brat” ze zdjęciami laureata Flisaka Tofifest, Marcina Sautera zdobył w tym roku dwie najważniejsze polskie i armeńskie nagrody festiwalowe oraz wyróżnienie na Tofifest. Zdobył główną nagrodę za krótki metraż na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina na festiwalu w Gdyni. Wygrał także sekcję krótkometrażową, największego w Armenii festiwalu Golden Apricot w Erewaniu. Wcześniej zdobył dwie nagrody z Krakowskiego FF, a wisienką na torcie były dwa specjalne wyróżnienia przyznane przez jury Tofifest 2014. Uzasadnienia nagród mówią o filmie wszystko: „za film kompletny, piękny, mądry i perfekcyjnie zrealizowany” (Koszalin), „ponieważ jest to piękny film” (Gdynia), za „walory artystyczne i tematykę” (Toruń — Tofifest) oraz dla Marcina Sautera „za szczególną wrażliwość wizualną, bo po prostu jesteśmy z niego dumni”.

7. Rockowe kino z Bydgoszczy

Ten rok przyniósł nam dwa bardzo ciekawe filmy dokumentujące muzyczną historię regionu. Dwie różne opowieści o hard-rockowej scenie muzycznej w Bydgoszczy, odsłaniające dla nas zapomniane już nieco wydarzenia z końca lat 80. I początku 90. XX wieku. Bohaterami tych filmów są grupy Schizma i Wyrok (d. Wy’rock vel Morgoth). Film o Schizmie pt. „Ewolucja Buntowników” nakręcili Lech Wilczaszek i Maciej Wacław. Film o Wyroku jest dziełem Iana Giedrojcia.

„Ewolucja…” to dokument opowiadający o początkach i rozwoju kariery punkowo-hardcorowej kapeli Schizma z Bydgoszczy, będącej jednym z najważniejszych zespołów tego nurtu w kraju. Film mówi nie tylko o samej muzyce i zespole, ale też o latach 80. XX wieku i ludziach, którzy tworzyli punkrockowe, hardcorowe środowisko w Bydgoszczy, która była wtedy jednym z najważniejszych ośrodków tych gatunków muzyki.

Film Giedrojcia opowiada o muzyku metalowych kapel Radku „Fredzie” Giżyńskim. Film przybliża zapomniany nieco, a bardzo ważny epizod z historii polskiej muzyki rockowej, jakim była działalność zespołów Wyrock, Morgoth, Indulence czy Disorder.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest