Pokaz filmu
wtorek, 30 czerwca, g. 18:00
CKK Jordanki
Spotkanie o 19:25 — wstęp wolny: Ewa Puszczyńska

Ojczyzna

  • Polska, Niemcy, Włochy, Francja
  • 2026
  • 82'
  • Polonica
W szczytowym okresie zimnej wojny laureat Nagrody Nobla Thomas Mann i jego córka Erika – aktorka i pisarka – wyruszają w pełną emocji podróż czarnym Buickiem przez zrujnowane Niemcy. Jadą z Frankfurtu pod kontrolą amerykańską do Weimaru pod wpływem sowieckim. Po raz pierwszy od zakończenia wojny Mann wraca do ojczyzny, którą niegdyś opuścił, emigrując do Stanów Zjednoczonych. Paweł Pawlikowski, laureat Oscara i twórca Idy oraz Zimnej wojny, powraca do swoich ulubionych tematów – tożsamości, winy, rodziny i miłości – na tle moralnego zagubienia powojennej Europy. Film walczył o Złotą Palmę na 79. MFF w Cannes.
Twórcy
  • Reżyseria: Paweł Pawlikowski
  • Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Henk Handloegten
  • Zdjęcia: Łukasz Żal
  • Scenografia: Katarzyna Sobańska, Marcel Sławiński
  • Kostiumy: Aleksandra Staszko
  • Montaż: Paweł Pawlikowski, Piotr Wójcik
  • Dźwięk: Lars Ginzel, Tarn Willers
  • Obsada: Sandra Hüller, Hanns Zischler, August Diehl, Anna Madeley, Devid Striesov, Joanna Kulig
Paweł Pawlikowski

Polski reżyser i scenarzysta, jeden z najważniejszych współczesnych twórców europejskiego kina autorskiego. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu filmy Ida oraz Zimna wojna, z których pierwszy zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a drugi zapewnił mu nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz liczne nominacje do Oscara. W swojej twórczości Pawlikowski łączy oszczędną narrację, wyrazisty styl wizualny oraz tematy tożsamości, pamięci i miłości na tle historii Europy. Jego kino wyróżnia się formalną dyscypliną, czarno-białą estetyką (w przypadku Idy) oraz silnym ładunkiem emocjonalnym ukrytym w minimalistycznej formie.