X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Aż 17 najgorętszych filmów z Polski w konkursie From Poland

Wielcy mistrzowie i utalentowani debiutanci, kameralne dramaty i rozciągnięte na lata epopeje, laureaci prestiżowych festiwali i wyszperane odkrycia - tak przedstawia się tegoroczny Konkurs From Poland na 16. edycji Tofifest.

Kino polskie jest w świetnej kondycji, więc nie dziwi, że w Toruniu w szranki stanie ze sobą aż 17 filmów, a ich twórcy w dużej mierze spotkają się z festiwalową publicznością. Nie zabraknie tytułów, na które czekaliśmy od lat, jak choćby najnowszy film Marka Koterskiego „7 uczuć”, pierwszy w karierze tego reżysera film od 2011 roku. Konkurować będzie z innymi docenianymi klasykami kina - Krzysztofem Zanussim, który przeniesie nas w wiek XIX w filmie „Eter”, Januszem Kondratiukiem, który w „Jak pies z kotem” pokazał trudną relację z bratem Andrzejem, także reżyserem m.in. „Hydrozagadki”, Filipem Bajonem, który w rozpisanym na pół wieku „Kamerdynerze” przybliżył historię Mazurów, Janem Jakubem Kolskim, który w „Ułaskawieniu” odtworzył historię rodzinną, czy Pawłem Pawlikowskim, który „Zimną wojną” podbił Cannes, zdobywając nagrodę za reżyserię.

W konkursie swoje miejsce znaleźli też młodzi reżyserzy, których filmy zdążyły już podbić serca festiwalowej publiczności: „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka z życiową rolą Jacka Braciaka, „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego,  „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski czy „Ninę” Olgi Chajdas.

Zobaczymy też laureata Złotych Lwów w Gdyni - „Cichą noc” Piotra Domalewskiego, nagrodzoną na tym samym festiwalu za scenariusz „Wieżę. Jasny dzień” Jagody Szelc, pokazywane w Karlowych Warach „Vię Carpatię” Klary Kochańskiej i Kaspera Bajona i „53 wojny” Ewy Bukowskiej, nagrodzony na KFF „Żalanasz - Pusty brzeg” Marcina Sautera, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, która wyjechała ze Srebrnym Niedźwiedziem z Berlinale czy obsypane nagrodami na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Over the Limit” Marty Prus.

Tradycyjnie już wiele spośród konkursowych filmów toruńska publiczność zobaczy przed kinową premierą.


Pełna lista filmów zakwalifikowanych do
konkursu FROM POLAND:

 1. „Córka trenera” reż. Łukasz Grzegorzek
 2. „Cicha noc” reż. Piotr Domalewski
 3. „Jak pies z kotem” reż. Janusz Kondratiuk
 4. „Wieża. Jasny dzień” reż. Jagoda Szelc
 5. „Twarz” reż. Małgorzata Szumowska
 6. „Via Carpatia” reż. Klara Kochańska i Kasper Bajon
 7. „53 wojny” reż. Ewa Bukowska
 8. „Kamerdyner” reż. Filip Bajon
 9. „Żalanasz ― Pusty Brzeg” reż. Marcin Sauter
 10. „7 uczuć” reż. Marek Koterski
 11. „Zimna wojna” reż. Paweł Pawlikowski
 12. „Call Me Tony” reż. Klaudiusz Chrostowski
 13. „Wieś pływających krów” reż. Katarzyna Trzaska
 14. „Over the Limit” reż. Marta Prus
 15. „Eter” reż. Krzysztof Zanussi
 16. „Ułaskawienie” reż. Jan Jakub Kolski
 17. „Nina” reż. Olga Chajdas

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest