X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Polska wygrywa na MFF Tofifest 2011

Debiutanckie „Erratum” Marka Lechkiego wygrało główny konkurs Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Najlepszym krótkim metrażem został reprezentant Belgii „Pour toi je ferai bataille / For You I Will Fight” w reżyserii Rachel Lang, zaś zwycięzcą w konkursie polskim — „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. Specjalne Złote Anioły odebrali też Jim Sheridan, Dagur Kári, Piotr Głowacki i Marcin Sauter.

Konkurs pełnometrażowych debiutów i drugich filmów ON AIR wygrał reprezentant Polski, film „Erratum” w reżyserii Marka Lechkiego. To jeden z najbardziej interesujących polskich debiutów ostatnich lat. To historia o próbie odwrócenia nieodwracalnego — swojego dotychczasowego życia. Biznesmen Michał musi pozostać kilka dni dłużej w rodzinnej miejscowości, z której kiedyś tak bardzo chciał uciec. Powracają wspomnienia, kumple z zespołu, marzenia… Przewodzi mu główna myśl — a może są rzeczy, które można jeszcze odwrócić?

Nagrodę za najlepszą reżyserię oraz Nagrodę im. Zygmunta Kałużyńskiego za najbardziej inspirującą scenę w filmach konkursowych otrzymał Slava Ross, reżyser „Siberia. Monamour” Jak bezlitosny, dziki atak psa, „Siberia…” jest poruszającą opowieścią o życiu i śmierci na marginesie społeczeństwa rosyjskiego. Akcja filmu koncentruje się w przestrzeni odciętego od świata gospodarstwa, w którym mieszka starzec z wnuczkiem. Oboje będą musieli stoczyć krwawą bitwę z siłami przyrody, by przetrwać do pierwszych dni wiosny. Film jest drugim dziełem Rossa, a pokaz w Toruniu jest polską premierą filmu.

Filmy On Air oceniało jury, w którym zasiadali: twórca „Zakochani widzą słonie” i „Nói albinói” islandzki reżyser Dagur Kári, zdobywca Złotych Lwów w Gdyni reżyser Borys Lankosz, twórca nagradzanej w Karlovych Varach „Matki Teresy od Kotów” scenarzysta i reżyser Paweł Sala, znakomity krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski oraz popularna polska aktorka Marta Żmuda-Trzebiatowska.

Drugi konkurs festiwalowy to międzynarodowy SHORTCUT przeznaczony dla filmów krótkometrażowych. Złotego Anioła w tym zestawieniu zwycięstwo odniósł reprezentant Belgii „Pour toi je ferai bataille / For You I Will Fight” w reżyserii Rachel Lang. To historia dziewczyny, która by zabliźnić rany po nieudanym związku wstępuje do francuskiej armii. Wbrew pozorom, film to opowiedziana w subtelny i delikatny sposób opowieść o młodej kobiecie, która poszukuje celu w życiu.

Filmy w Shortcut oceniało jury, w którego składzie znaleźli się znakomici reżyserowie młodego pokolenia — nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową i Grand Prix Tofifest 2010 — Katarzyna Klimkiewicz oraz zdobywca niezależnych Złotych Lwów na FPFF Gdyni i Grand Prix Tofifest 2006 — Rafał Kapeliński. W jury zasiadała też dyrektor artystyczna Vilnius Film Festival „Kino Pavasaris” Santa Lingeviciute.

Konkurs filmów polskich FROM POLAND zwyciężył „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego. Mistyczne dzieło Majewskiego ożywia „Drogę krzyżową”, jeden z najbardziej klasycznych obrazów Pietera Bruegla, XVI-wiecznego holenderskiego malarza. Film od chwili premiery kilka miesięcy temu spotyka się z wyrazami zachwytu na całym świecie. Nagrodę w From Poland przyznawała swoimi głosami publiczność Tofifest.

Rozdano też sześć nagród specjalnych Tofifest:

Złotego Anioła Tofifest za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i wybitne osiągnięcia w kinie światowym odebrał Jim Sheridan. Irlandzki reżyser ma na koncie 6 nominacji do Oscara i takie arcydzieła jak „Moja lewa stopa” czy „W imię ojca”. Sheridan przebywał w Toruniu kilka dni w czasie których spotkał się z widzami i poprowadził lekcję mistrzowską — masterclass.

Islandczyk Dagur Kári otrzymał specjalnego Złotego Anioła dla Wybitnego Młodego Artysty Kina Europejskiego. Kári to twórca znakomitych „Zakochani widzą słonie / Dark Horse” oraz „Nói albinói”. Nagroda ta została przyznana dopiero po raz drugi. W ubiegłym roku zdobyła ja Julia Jentsch.

Flisaki Tofifest, nagrody dla wybitnych młodych twórców filmowych związanych z regionem kujawsko-pomorskim — otrzymali aktor Piotr Głowacki i dokumentalista Marcin Sauter. Pochodzący z Torunia Głowacki jest znany z takich filmów, jak „Dom zły” W. Smarzowskiego, „Oda Do radości” J. Komasy, seriali TV „Instynkt” i „1920. Wojna i miłość” oraz ról, na które czekamy — w „Bitwie warszawskiej” Jerzego Hoffmanna, czy „In Darkness” Agnieszki Holland i wielu innych. Wywodzący się z Bydgoszczy Sauter, to znany dokumentalista, autor nagradzanych na całym świecie filmów „Kino objazdowe”, „Za płotem”, „Pierwszy dzień” i pełnometrażowego debiutu, pokazywanego rok temu na Tofifest „Na północ od Kalabrii”. Flisak to nagroda tradycyjnie wręczana przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, najstarsza i jedyna tego typu w Polsce.

Przypomnijmy też dwie nagrody wręczone wcześniej.

Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą otrzymał już podczas inauguracji festiwalu Jerzy Stuhr. Znakomity polski aktor i reżyser podkreślał duże znaczenie jakie ma dla niego ten Złoty Anioł: „Ta nagroda będzie dla mnie symbolem mojego całego, twórczego życia i tego co udało mi się stworzyć”.

Specjalnego Złotego Anioła Tofifest za otwieranie nowych horyzontów i twórczy wkład w kinematografię światową otrzymał czeski mistrz Jiří Menzel, twórca „Pociągów pod specjalnym nadzorem”. Nagrodę wręczono mu we wtorek i mówił przy tej okazji: „Jestem zaskoczony, że tak wielką uroczystość dla mnie przygotowano. Przynajmniej moja żona będzie wiedziała, że jestem wielkim człowiekiem” — jak zawsze zachowując wielki dystans do siebie samego.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest