X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Fińskie pasmo na 18. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Jak co roku na festiwalu Tofifest przybliżymy widzom kinematografię kraju geograficznie nieodległego, a filmowo mało poznanego. W tym roku wejdziemy w głąb Finlandii, którą przedstawimy w naszym fińskim paśmie, którego sponsorem i patronem jest Konsul Honorowy Finlandii.

W programie sekcji znalazły się najgłośniejsze produkcje fińskie z ostatnich lat. Zobaczymy „Głupie młode serce”, laureata Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale, „Skrzydełko” z gwiazdą fińskiego kina Linneą Skog w głównej roli (dostała za nią Jussi, fińskiego odpowiednika Oscara) czy „Zaczarowany las” uznany za jeden z najlepszych fińskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Filmy, które będzie można zobaczyć:

„Głupie młode serce”

Kiira i Lenni to dziwnie wyglądająca para nastolatków: ona ― jasnowłosa bogini; on ― skejter. Na którejś z imprez w końcu spełnia się marzenie Lenniego i spędza z Kiirą kilka chwil na osobności, efektem czego dziewczyna zachodzi w ciążę. Postanawiają wychować dziecko, jednak sytuacja dość szybko przerasta rodziców przy nadziei. Zwłaszcza Lenniego, który zawieruszył się pośród fińskich Dziarskich Chłopców, szykujących się, by dać odpór rzekomo nadciągającej fali muzułmańskich imigrantów…

„Skrzydełko”

To historia dwunastoletniej Varpu, która szybko dorasta, oraz jej matki, która dorosnąć nie chce. Varpu nigdy nie poznała swojego ojca. Pewnej nocy ma już dość kumpli i matki — kradnie samochód i jedzie na północ odnaleźć ojca, znając tylko jego nazwisko. Okazuje się on jednak nie taki, jak Varpu się spodziewała…

„Głos Sokurowa”

Aleksandr Sokurow to człowiek-instytucja współczesnej kinematografii rosyjskiej. Od początku swej przygody z filmem jest niepokorny i ma swoje zdanie nie tylko w kwestiach związanych ze sztuką filmową. W Głosie Sokurowa występuje w roli mędrca, czasem proroka, a z pewnością ― obserwatora z zacięciem akademickiego wykładowcy, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, osobistymi przeżyciami, a przede wszystkim ― poglądami na to, kiedy kino jest dobre, a kiedy nie.

„Wspomnienia Wschodu”

Na początku XX wieku, gdy istniały jeszcze białe plamy na mapie świata, fiński filolog G.J. Ramstedt odbył podróż przez Azję Środkową do Japonii. Jak na prawdziwego poszukiwacza przygód przystało, prowadził pamiętnik w wielkim stylu. Słyszymy go w ścieżce dźwiękowej filmu, podczas gdy — dla kontrastu — w jego warstwie wizualnej oglądamy współczesne pejzaże, a zwłaszcza miasta, zarejestrowane przez dwóch fińskich filmowców, którzy wyruszyli śladami podróżnika.

„Zaczarowany las Kaisy”

Zaczarowany las Kaisy to poetyckie studium przyjaźni legendarnej saamskiej bajarki Kaisy Gauriloff i szwajcarskiego pisarza Roberta Crotteta. Akcja filmu rozgrywa się na styku prawdy i fikcji, łącząc dawne legendy ludu Skolt Sámi oraz opowieść o jego losach, przypieczętowanych przez II wojnę światową. Film, choć osadzony w przeszłości, tak jak i podejmowany przez niego temat, są wciąż zadziwiająco aktualne także dziś.

„Hipnotyzer”

Mistrz hipnozy Olliver Hawk (1930–1988) — albo raczej Olavi Hakasalo, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko — był supergwiazdą swoich czasów. Karierę zaczął w Australii, ale sławny stał się w Finlandii w latach 60., kiedy setki tysięcy ludzi obejrzało jego show. Poza pokazami, przyjmował także prywatnych pacjentów, np. z zaburzeniami psychicznymi. W latach 80. został skazany za oszustwo i prowadzenie nielegalnej praktyki lekarskiej.


Tegoroczny festiwal odbędzie się od 17 do 25 października jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni: MFF Tofifiest. Kujawy i Pomorze będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy w październiku odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest