X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

O uniwersalności problemów społecznych — spotkanie po filmie „Iman”

fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com

Kino łączy ludzi, warto oglądać filmy z całego świata — mówili na spotkaniu z publicznością Tofifestu goście z Cypru — Corinna Avraamidou i Kyriacos Tofarides, współscenarzyści i współreżyserzy filmu „Iman”.

Kino cypryjskie, dość niszowe i nieodkryte jeszcze na naszym kontynencie, zostało zaprezentowane na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze filmem „Iman”. Jest to złożona z trzech osobnych historii opowieść o rodzinie w zderzeniu z problemami współczesnego świata.

Zaczęliśmy prosto, chcąc opowiedzieć o bliskich sobie ludziach, dopiero później rozwinęło się to w trzy różne historie — mówili w trakcie spotkania z publicznością twórcy.

Poruszone w filmie tematy islamskiego i nacjonalistycznego radykalizmu, korupcji, toksycznej męskości, jak przyznali twórcy, są uniwersalne dla zachodniej Europy. To nie są doświadczenia wyłącznie Cypryjek i Cypryjczyków.

Corinna Avraamidou i Kyriacos Tofarides są niezwykle dynamicznym duetem. W trakcie spotkania mówili o swojej współpracy, która polega na wzajemnym uzupełnianiu się i pełnej współpracy niż dzieleniu się obowiązkami. Dzięki ich zaangażowaniu w ten projekt, nad którym prace trwały latami, pomimo niewielkiego budżetu udało im się stworzyć wyłącznie siłami niewielkiego cypryjskiego przemysłu filmowego.

Zdecydowaliśmy się, że nie chcemy robić koprodukcji, za to damy pracę specjalistom z Cypru. Jesteśmy rozwijającym się przemysłem, dopiero zyskujemy rozgłos, to wielki zaszczyt, że możemy być tu, na tym festiwalu ambasadorami naszego kina — powiedział Kyriacos Tofarides.

Niezwykle ważnym elementem filmu są wyraziste postaci kobiece.

Ja jako kobieta — mówiła reżyserka — bardzo chciałam stworzyć historię z kobietami w roli głównej. Opowiedzieć ich bardzo intymne doświadczenia, pokazać podróż, jaką przebywają i jaka stworzyła ich mocny charakter.

To właśnie dla pokazania tej siły zdecydowano się na zatrudnienie dwóch uznanych libańskich aktorek. — Stephanie Atala i Rita Hayek znakomicie wcieliły się w główne role.

Film dotychczas wyświetlany był wyłącznie na festiwalach filmowych, w tym dwukrotnie na Cyprze. W Toruniu walczy o nagrodę festiwalu w paśmie konkursowym On Air.

Stanisław Kostulski

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest