Tofifest

Newsletter

Nowe Kino Fińskie
Powiew świeżości ubranej w niebagatelny humor, wymieszany z odrobiną smutku czy groteski, wyróżniania kinematografię fińską, zarówno tę najnowszą, jak i tę doskonale już znaną. Ponownie festiwal przybliży to co nowe, i warte szczególnej uwagi, i przede wszystkim wyróżniające w kinie fińskim. Więcej »

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK Tofifest dla Adrianny Biedrzyńskiej i Katarzyny Trzaski
Najstarszą nagrodę MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu otrzymają w tym roku dwie utalentowane torunianki — aktorka Adrianna Biedrzyńska i reżyserka Katarzyna Trzaska. Więcej »

Must See Must Be
Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Kolja

Kolja · reż. Jan Sverak
Czechy 1996, 104’

Franta Louka jest wiolonczelistą żyjącym w okupowanej przez Sowietów Czechosłowacji. Jest też zatwardziałym kawalerem, ale i kobieciarzem. Kiedy traci pracę w państwowej orkiestrze, wiąże koniec z końcem, grając na pogrzebach i malując nagrobki. Gdy zaciągnięty przez niego dług osiąga niebotyczną kwotę, Louka idzie za radą swojego przyjaciela, grabarza Broza i decyduje się na ożenek z Rosjanką, która chce zdobyć czeskie dokumenty, w zamian oferując mu pieniądze. Kobieta jednakże wykorzystuje okazję do wyemigrowania do Niemiec Zachodnich, do swojego kochanka i zostawia w kraju swojego pięcioletniego synka. Gdy babcia — jego opiekunka —  umiera, Kola musi zacząć mieszkać ze swoim przybranym ojcem… Louką.

Reżyser:Jan Sverak
Scenariusz:Zdenek Sverak
Zdjęcia:Vladimir Smutny
Montaż:Alois Fisarek
Obsada:Zdenek Sverak, Andrei Chalimon, Libuse Safrankova, Ondrej Vetchy, Ladislav Smoljak
Nagrody:Najlepszy Film Nieanglojęzyczny / Best Foreign Language Movie (Oscar 1997), Najlepszy Film / Best Feature Film (Czeska Nagroda Krytyków / Czech Critics Award 1997), Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Montaż, Najlepsza Aktorka / Best Movie, Best Director, Best Screenplay, Best Editing, Best Actress (Czeskie Lwy / Czech Lions 1997)