Tofifest

Newsletter

Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze
Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Kolja

Kolja · reż. Jan Sverak
Czechy 1996, 104’

Franta Louka jest wiolonczelistą żyjącym w okupowanej przez Sowietów Czechosłowacji. Jest też zatwardziałym kawalerem, ale i kobieciarzem. Kiedy traci pracę w państwowej orkiestrze, wiąże koniec z końcem, grając na pogrzebach i malując nagrobki. Gdy zaciągnięty przez niego dług osiąga niebotyczną kwotę, Louka idzie za radą swojego przyjaciela, grabarza Broza i decyduje się na ożenek z Rosjanką, która chce zdobyć czeskie dokumenty, w zamian oferując mu pieniądze. Kobieta jednakże wykorzystuje okazję do wyemigrowania do Niemiec Zachodnich, do swojego kochanka i zostawia w kraju swojego pięcioletniego synka. Gdy babcia — jego opiekunka —  umiera, Kola musi zacząć mieszkać ze swoim przybranym ojcem… Louką.

Reżyser:Jan Sverak
Scenariusz:Zdenek Sverak
Zdjęcia:Vladimir Smutny
Montaż:Alois Fisarek
Obsada:Zdenek Sverak, Andrei Chalimon, Libuse Safrankova, Ondrej Vetchy, Ladislav Smoljak
Nagrody:Najlepszy Film Nieanglojęzyczny / Best Foreign Language Movie (Oscar 1997), Najlepszy Film / Best Feature Film (Czeska Nagroda Krytyków / Czech Critics Award 1997), Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Montaż, Najlepsza Aktorka / Best Movie, Best Director, Best Screenplay, Best Editing, Best Actress (Czeskie Lwy / Czech Lions 1997)