Tofifest

Newsletter

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Szósty dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Za nami intensywny tydzień filmowych doświadczeń na 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Wczoraj odbyła się Gala Zamknięcia festiwalu, ale jeszcze dziś możemy cieszyć się wieloma seansami filmowymi Więcej »

Niepokorne Anioły pofrunęły! Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofiffest. Kujawy i Pomorze
Gala zamknięcia festiwalu odbyła się w sobotę w CKK Jordanki. Specjalne Złote Anioły pofrunęły do Roberta Więckiewicza, Filipa Bajona, Aleksandry Popławskiej. Nagrody otrzymali także Tomasz Ziętek i Maria Dębska. Grand Prix festiwalu zdobył film „Olga” w reżyserii Elie Grappe. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Brzuch Architekta

Belly of the Architect, The · reż. Peter Greenaway
Wielka Brytania, Włochy 1987, 120’

Trailer

Amerykańskiemu architektowi Stourleyowi Kraclite powierzone zostaje przygotowanie wystawy w Rzymie, poświęconej architekturze Etienna-Luise’a Boullée. Włoscy koledzy Kraclite’a mają jednak wiele wątpliwości co do zasadności umieszczania Boullée w panteonie słynnych artystów — być może z uwagi na fakt, że był on wzorem dla architekta Adolfa Hitlera, Alberta Speera. Bohater jest jednak bez reszty oddany swej pracy, co skutkuje rozpadem małżeństwa, a także poważnie odbija się na jego własnym zdrowiu. Obiektem obsesji Kraclite’a staje się postać Cezara Augusta, po tym jak odkrywa, iż żona władcy, Lidia, prawdopodobnie go otruła. Z uwagi na przewlekłe bóle brzucha architekt zaczyna podejrzewać, iż podobne kroki przedsięwzięła i jego małżonka…

Peter Greenway za pomocą wizualnych zabiegów potęguje wrażenie alienacji bohatera. Jest tylko kilka ujęć ukazujących inne postacie, aniżeli Kraclite, a ten z kolei występuje na tle przytłaczającej, rzymskiej architektury, która zewsząd go otacza.

Reżyser:Peter Greenaway
Scenariusz:Peter Greenaway
Muzyka:Wim Mertens
Zdjęcia:Sacha Vierny
Montaż:John Wilson
Obsada:Brian Dennehy, Chloe Webb