Tofifest

Newsletter

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Filmy dla dzieci po ukraińsku podczas 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Podczas 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest najmłodsi widzowie z Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w pokazie bajek „Весела ферма” („Klara Muu”) oraz „Пелле Безхвостько” („Filonek Bezogonek”) w ukraińskiej wersji. Więcej »

Фільми для дітей українською мовою під час 20. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор‘я
Під час 20. Міжнародного Кіно-фестивалю Tofifest, наймолодші глядачі з України мали змогу взяти участь у показі казок «Весела ферма» та «Пелле Безхвостько» в українській версії. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Zagubieni w miłości

Persecution · reż. Patrick Chéreau
Austria, Francja, Niemcy 2009, 95’

Film Zagubieni w miłości, najnowsze dzieło Patrice Chereau — zdobywcy Cezara oraz nagród w Cannes i Berlinie — otworzy Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST 2010. To jeden z najbardziej abstrakcyjnych obrazów tego reżysera. Film jest ciekawym eksperymentem: pozbawiony początku i zakończenia, zbudowany został z luźnych, kontrastowych, nieco surowych i ostrych kolorystycznie ujęć, połączonych ze sobą w sposób spontaniczny i alogiczny. To film o decyzji — o wyborze drogi zapomnienia nieszczęścia. Widziałem tego typu człowieka. W zasadzie znam go bardzo dobrze. Fascynuje mnie i pochłania całą moją wyobraźnię — mówił reżyser. Dzięki doborowej obsadzie aktorskiej udało się stworzyć na ekranie intensywny psychologiczny dramat, opowiadający o tajemniczym, dziwnym i trudnym do zrozumienia labiryncie niespełnionej, egocentrycznej i namiętnej miłości.  Ponadto w tej dziwnej i nieprzewidywalnej grze uczuć i namiętności pojawia się jeszcze jeden bohater — Paryż…

Reżyser:Patrick Chéreau
Scenariusz:Patrice Chéreau, Anne-Louise Trividic
Muzyka:Éric Neveux
Zdjęcia:Yves Cape
Montaż:François Gedigier
Obsada:Charlotte Gainsbourg, Jean-Hugues Anglade, Romain Duris, Gilles Cohen
Nagrody:Złoty Lew dla Patricka Chereau / Golden Lion for Patrick Chereau – nomination (MFF w Wenecji / IFF in Venice 2009)

Patrick Chereau jest jednym z najbardziej utytułowanych twórców filmu europejskiego. Zadebiutował w 1974 utrzymaną w klimacie czarnego kryminału adaptacją powieści Jamesa Hadley’a Chasee Czar orchidei. Wielki sukces komercyjny i artystyczny przyniosła mu Królowa Margot (1994), za którą otrzymał na festiwalu w Cannes nagrodę Jury dla Najlepszego Filmu. Kontrowersyjnym i eksperymentalnym filmowym przedsięwzięciem okazała się Intymność (2001), za którą otrzymał Cezara za najlepszą reżyserię. Jako aktor pojawia się na ekranie sporadycznie i zazwyczaj w rolach drugoplanowych. Wystąpił m.in. w:  Sprawie Dantona (1982) Andrzeja Wajdy, Ostatnim Mohikaninie (1992) Michaela Manna i w Czasie wilka (2003) Michaela Haneke.