Tofifest

Newsletter

Kino w Końcówie
Klimat panujący w sercu toruńskiej starówki idealnie nadaje się do celebrowania pełnych grozy seansów. Zeszłoroczne kino plenerowe w Końcówie spotkało się z ogromnym entuzjazmem naszych widzów, dlatego tym razem ponownie zapraszamy Was do świata kultowych horrorów, rezonujących z tegorocznym motywem przewodnim Festiwalu. Więcej »

NIEPOKORNE
NIEPOKORNE to pasmo, na które co roku czekają wszyscy widzowie MFF Tofifest. W ramach tej sekcji prezentujemy niezwykłe ludzkie historie ze wszystkich stron świata. Więcej »

Wieczna miłość. „Dracula” Francisa Forda Coppoli motywem przewodnim 22. edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Kiedy w głowie irlandzkiego pisarza Brama Stokera zakiełkował pomysł na „Draculę”, nikt nie podejrzewał, że stworzy on jedną z najczęściej powielanych w kulturze masowej postaci. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Prorok

Un Prophète · reż. Jacques Audiard
Francja, Włochy 2009, 149’

Skazany na sześć lat więzienia Malik El Djebena, jest pół-Arabem i pół-Korsykańczykiem. Nie potrafi czytać ani pisać. Wkracza w więzienne mury zupełnie sam, a w dodatku wydaje się młodszy i mniej wytrzymały, niż inni więźniowie — ma raptem 19 lat. Wpada w ręce mającego posłuch przywódcy korsykańskiego gangu i zostaje zmuszony do wypełniania kolejnych zadań, które go mimo wszystko hartują i sprawiają, że Malik zyskuje zaufanie lidera więźniów. Malik bardzo szybko się uczy i choć jego pozycja wśród współwięźniów rośnie, to jednocześnie potajemnie opracowuje własne plany...

Reżyser:Jacques Audiard
Scenariusz:Jacques Audiard, Thomas Bidegain, Abdel Raouf Dafri, Nicolas Peufaillit
Muzyka:Alexandre Desplat
Zdjęcia:Stéphane Fontaine
Montaż:Juliette Welfling
Obsada:Tahar Rahim, Niels Arestrup, Adel Bencherif, Hichem Yacoubi, Reda Kateb, Antoine Basler, Gilles Cohen, Farid Elouardi, Sonia Hell, Pascal Henault
Nagrody:Gran Prix (Cannes 2009); Najlepszy Film Nieanglojęzyczny / Best Foreign Film (BAFTA 2010); Najlepszy Film / Best Film, Najlepszy Aktor / Best Actor, Najlepszy Aktor Drugoplanowy / Best Supporting Actor, Najlepszy Scenariusz Oryginalny / Best Original Screenplay, Najlepsza Scenografia / Best Scenography, Najlepszy Montaż / Best Editing, Najlepsze Zdjęcia / Best Cinematography (Cezary / Cesars 2010)