Tofifest

Newsletter

Martyna Wojciechowska laureatką Złotego Anioła za niepokorność twórczą MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Nagrodą za niepokorność twórczą podczas tegorocznej gali zakończenia uhonorujemy Martynę Wojciechowską — dziennikarkę, podróżniczkę, działaczkę społeczną, autorkę filmów dokumentalnych i wielu książek. Więcej »

Złoty Anioł za niepokorność twórczą dla Jerzego Skolimowskiego!
Nagrodę za niepokorność twórczą podczas tegorocznej gali otwarcia MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbierze wybitny reżyser, scenarzysta, aktor, producent, poeta i malarz, znany na całym świecie i nominowany do Oscara mistrz kina, Jerzy Skolimowski. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Para do życia

Miesten vuoro · reż. Joonas Berghäll, Mika Hotakainen
Finlandia 2010, 81’

Dokument. Ani gabinet terapeutyczny, ani łoże kochanków nie są dla Finów odpowiednie do głośnych rozmów o swoich najskrytszych odczuciach na temat życia, miłości i rodziny. Miejscem tym w Finlandii jest sauna. Oglądając Parę do życia, widz staje się niewidzialnym współuczestnikiem rozmowy dwóch, dodajmy że nagich, mężczyzn (niekiedy rozmawiających także z... niedźwiedziem grizzly) w miejscu, które w tym skandynawskim kraju postrzegane jest jako sanktuarium. Odgrywa ono rolę katalizatora, który jednocześnie oczyszcza ciało i umysł; sprawia, iż jeden człowiek jest w stanie otworzyć się na drugiego, a rytuały zwane vihta, czy löyly, a także... piwo, sprzyjają wspieraniu się w wzajemnych troskach.

Reżyser:Joonas Berghäll, Mika Hotakainen
Scenariusz:Joonas Berghäll, Mika Hotakainen
Zdjęcia:Färm Heikki, Kumpulainen Jani
Montaż:Peltola Timo