X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Twórcy pełni pasji. Kino fińskie na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze od lat dzięki zaangażowaniu i wsparciu Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu prezentuje w swoim programie kinematografię fińską. Filmowo wejdziemy w głąb kraju nie tylko pięknej przyrody i niezwykłej historii, ale również intrygującego kina.

Pochodzący z Finlandii artystki i artyści, o których spróbujemy opowiedzieć podczas 19. edycji festiwalu to twórcy mało znani szerokiej publiczności a tworzący dzieła pełne pasji i zaangażowania, warte zatrzymania i odkrycia. Filmowo zaprezentujemy ludzi, których pasja sprawiła, że ich dzieła przetrwały pokolenia.

W programie sekcji znajdzie się pięć filmów, wśród których najbardziej wyczekiwanym tytułem jest premierowy pokaz filmu „Tove” w reżyserii Zaidy Bergroth, opowiadający o talencie i pasjonującej energii Tove Jansson pisarki i malarki, twórczyni cyklu książek o przygodach Muminków.

Słynną fińską malarkę Helene Schjerfbech, znaną głównie z malowania portretów a zwłaszcza autoportretów, która przez 70 lat swojej artystycznej kariery niejednokrotnie transformowała swoje style od realizmu po wpływy impresjonistyczne na naturalizmie i modernizmie kończąc, poznamy w fabularnym filmie pt. „Helene” w reżyserii Antti J. Jokinena.

Z kolei „The Dinosaur” w reżyserii Veikko Aaltonena to polska premiera dokumentu o reżyserze Rauni Mollbergu, którego filmy spopularyzowały kino fińskie na świecie. Film jest autorskim spojrzeniem na kontrowersyjne techniki reżyserskie artysty, które stały za jego sztuka i sukcesem.

nowe_kino_finskie_2021.png

Życie Armi Ratii, założycielki, obchodzącej w tym roku 70-lecie kultowej fińskiej firmy projektowej Marimekko poznamy w filmie „Armi Alive!” w reżyserii Jörna Donnera.

Natomiast „Tom of Finland” Dome Karukoskiego to filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku. Touko Laaksonena fińskiego rysownika, malarza i rewolucjonisty.

Kino fińskie dostępne będzie w całości na platformie online tegorocznego festiwalu.

Filmy, które będzie można zobaczyć:

MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze odbędzie się od 30 czerwca do 4 lipca 2021 roku, jak zawsze w Toruniu, termin nowy letni, słonecznie optymistyczny, ale festiwal pozostaje ten sam! Jak zawsze niepokornie zapraszamy na niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, kinem które stawia pytania i widzowi otwiera drogę do szukania odpowiedzi.

19. edycja festiwalu w swojej formule pozostanie, podobnie jak w roku ubiegłym hybrydowa. Naszych toruńskich widzów, oraz wszystkich tych, którzy znajdą chwilę, aby na początku lata odwiedzić Toruń, zaprosimy do oglądania filmów, nie tylko na salach kinowych w CKK Jordanki, Cinema City i Kinie Centrum, ale również do spotkań z X Muzą w plenerze. Projekcje filmowe zagoszczą bowiem, w średniowiecznej scenerii toruńskiej Starówki, na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego oraz w Ruinach Zamku Krzyżackiego.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest