X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

10 filmów na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, których nie możecie przegapić

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze powraca! Nasz czas antenowy zmienił się z jesiennego na letni, wobec czego zapraszamy was do skąpanego w słońcu Torunia na wyczekiwane święto kina. Z wysokimi temperaturami idzie w parze tegoroczny, muzyczny temat wydarzenia. Poniżej znajdziecie garść informacji o nim i pozostałych filmach, których w najbliższych dniach nie możecie przegapić!

Tanecznym krokiem zaczynamy od motywu przewodniego 19. edycji Festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze, czyli musicalu „West Side Story”, którego pokaz odbędzie się w kinie Cinema City pierwszego dnia festiwalu. Słynna, oscarowa opowieść miłosna od lat 60. ubiegłego wieku urzeka nowe pokolenia widzów wyjątkowym soundtrackiem i tematyką młodzieńczego buntu, a wszystko dzieje się w nowojorskiej krainie Manhattanu, gdzie na bohaterów czekają także gangsterskie porachunki.

Historie taneczne mogą mieć jednak różne oblicza. „Karnawal”, opowieść z festiwalowego pasma On air, zabierze widzów do świata Cabry, argentyńskiego nastolatka, który marzy o karierze profesjonalnego tancerza. Na drodze do wyczekiwanego występu podczas konkursu stanie mu ojciec odsiadujący wyrok w więzieniu. Jak zakończy się spontaniczna podróż rodziny po południowoamerykańskich uliczkach i pustyniach? O tym przekonacie się w sobotę 3 lipca.

Taniec to sztuka, a sztuka to teatr! Dobrze wiedzą o tym bohaterowie filmu „Amatorzy”, w których wcieliły się między innymi Roma Gąsiorowska i Anna Dymna. „Biuro Rzeczy Osobistych”, tworzone przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, wygrywa konkurs, co daje jego uczestnikom możliwość realizacji własnego spektaklu. Zostają jednak wrzuceni na głęboką wodę Festiwalu Szekspirowskiego. Aby dowiedzieć się, czy z pomocą gwiazdy filmowej ekipie uda się na nim wystąpić, udajcie się do toruńskiego kina Cinema City w piątek 2 lipca.

Kolejną cenioną grupę artystów stanowią malarze, a w tym roku na Festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze poznacie nie byle jaką przedstawicielkę tego środowiska - Tove Jansson. Jaka historia stoi za wykreowanym przez nią światem Muminków i jaką rolę odegrały w niej inne znane osobistości, wśród których znalazła się reżyserka teatralna i wpływowy polityk? Odpowiedź poznacie na niedzielnym pokazie filmu „Tove” z pasma Kina Fińskiego.

Aby pozostać w wakacyjnych klimatach, warto poznać historię opowiadającą o tym, że „Każdy ma swoje lato”: jedni spędzają je w tropikach, a inni, tak jak Agata, w małopolskiej miejscowości Trzebinia. Jednak nawet tam nie wszystko idzie zgodnie z planem, kiedy w wakacyjną, nastoletnią miłość uwikłany zostaje chory na demencję dziadek. W piątek 2 lipca okaże się, czy poznana przez Agatę rodzina skrywa więcej tajemnic. Na pozostałe pytania odpowiedzą po seansie Tomasz Jurkiewicz i Sandra Drzymalska, tegoroczna laureatka festiwalowego  Złotego Anioła.

A gdyby lato trwało cały rok, całą wieczność? Sarah i Nyles poznają się na pozbawionym wrażeń weselu, które nabiera barw gdy odkrywają, że zostali uwięzieni w pętli czasowej, nieustannie przeżywając jeden dzień od nowa. Scenariusz „Palm Springs” nie tylko obfituje w komediowe sytuacje w akompaniamencie wakacyjnych strojów i słońca; jest także piękną opowieścią o relacjach międzyludzkich, którą poznacie w sobotę 3 lipca.

Tuż przed wakacjami rozpoczyna się akcja filmu „Ostatni Komers”. Na tytułowe spotkanie oczekują w nim polscy gimnazjaliści, jednak zanim do niego dojdzie, zmierzą się z miłosnymi rozterkami, dorosłymi przemyśleniami i pierwszymi poważnymi wyborami. Miejski basen zakipi od emocji, których świadkami będziecie w sobotę 3 lipca. Po seansie zapraszamy na kolejne spotkanie z Sandrą Drzymalską.

Szkołę wraz z uczniami tworzą nauczyciele, którzy także przeżywają wewnętrzne dylematy, idealnie zaprezentowane w produkcji „Na rauszu” z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Czy utrzymanie niskiego, choć stałego stężenia alkoholu we krwi pomoże bohaterom na nowo poczuć radość życia? W końcu alkohol usuwa pewne bariery - istnieje jednak obawa, że upojeni jego działaniem poczujemy, że mamy ochotę na więcej… O tym, czy sukces faktycznie można przypisać napojom oraz czy filmowi nauczyciele będą mogli świętować koniec roku wraz ze swoimi wychowankami, przekonacie się w sobotę 3 lipca.

Lato to podróże, nie tylko dookoła świata, ale także w głąb siebie. Jednym z wycieczkowych skojarzeń bezsprzecznie pozostają natomiast samoloty, wokół których toczą się wydarzenia filmu „Should the Wind Drop” z pasma On air. Alain udaje się do kaukaskiej republiki, aby wydać pozwolenie na uruchomienie tamtejszego lotniska. Poznani tubylcy zmienią jego spojrzenie na świat. Mężczyzna zdecyduje się również pomóc prowadzącemu własny biznes chłopcu. Na armeńsko-francuską produkcję zapraszamy w piątek 2 lipca do Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki.

Z podróżą zazwyczaj wiąże się powrót, który często okazuje się niełatwy. Przekona się o tym Selma, dla której domem stała się Francja. - Serce wzywa ją jednak do ojczyzny - Tunezji, gdzie kobieta zamierza otworzyć własny gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się, że jej zawód wzbudza więcej podejrzeń niż wdzięczności, a w rodzinnych stronach Selmy nikt na nią nie czekał. Na seans przełamującego trudne tematy humorem filmu „Arab Blues” zapraszamy was ostatniego dnia festiwalu prosto na Zamek Krzyżacki.

Powrót z Torunia z pewnością będzie z kolei obfitował we wspaniałe wspomnienia; być może nie tylko filmowe! Gwarantujemy dużą dawkę emocji w nowej odsłonie i lokacjach. A tych, którzy nie mogą zawitać do nas stacjonarnie, zapraszamy na pokazy online, których harmonogram dostępny jest na oficjalnej stronie Festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Anna Tomaszewska

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest