X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

11 filmów kobiecych na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Przezwyciężają krzywdzące stereotypy i walczą z niesprawiedliwością norm społecznych, szukają dla siebie miejsca na świecie, dozą humoru podbijając serca widzów. Są silne, inspirujące i niepokorne — taki obraz kobiet przedstawiają filmy w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Kobiety z sukcesem podbijają świat kina ukazując moc kobiecego głosu i prezentując swoje niezwykle angażujące historie. Odnajdują się zarówno w roli reżyserek jak i aktorek, ucząc widza czułości, wierności swoim przekonaniom, a także wytrwałości w walczeniu o samego siebie.

Nieważne czy jesteście z nami na żywo czy online, nie przegapcie projekcji filmów tworzonych pod kobiecym okiem, których nie brakuje na tegorocznej edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Nikt nie wie, co przyniesie przyszłość świata kinematografii. My wiemy jedno — kino jest kobietą.

Przedstawiamy subiektywny przewodnik po tegorocznym programie Festiwalu, a wraz z nim przegląd kina kobiecego: odważnego, emocjonalnego, pięknego i pełnego autentyczności w swoim przekazie.

Na pierwszy ogień idzie „Nomadland” Chloé Zhao, laureat dziesiątek prestiżowych nagród, w tym zdobywca Oscara w aż trzech kategoriach. Nie bez powodu film ten znalazł się w paśmie Must see must be na tegorocznym festiwalu, bo jest to pozycja, której nie możecie pominąć! To opowieść o podróży i poszukiwaniu. Przez krajobrazy południowych krańców USA przemierzają współcześni nomadzi, ludzie pozbawieni własności, opieki zdrowotnej i źródeł stałego utrzymania. Przemieszczają się od miasta do miasta w poszukiwaniu pracy i dachu nad głową, jednocześnie swoim poczuciem wolności aspirując do pionierów Dzikiego Zachodu. Jednym z Nomadów jest Fern (Frances McDormand), wdowa podróżująca starym vanem, usiłująca nadać sens swojemu życiu. Czy uda jej się znaleźć szczęście? Możecie się o tym przekonać już 4 lipca w sali kameralnej CKK Jordanki.

Odwaga i niezwykły hart ducha to cechy, które z pewnością łączą bohaterki filmów z pasma Niepokorne. Historia grupy mieszkanek Uttar Pradesh przedstawiona w „Ogniem Pisane”, to opowieść o kobietach, które na przekór stereotypom, indyjskiemu systemowi kastowemu i uderzającemu je z każdej strony niezrozumieniu przez społeczeństwo, wkładają swoje serce i energię w tworzenie własnej niezależnej gazety, w czasach rosnącej przemocy wobec kobiet i gwałtownych zmian na scenie politycznej. Z kolei „Those Who Remain” to portret tunezyjskich kobiet, które każdego dnia walczą z codziennością samotnie wychowując potomstwo, poszukując prawdy o losie swoich zaginionych mężów. Oba filmy dokumentalne możecie zobaczyć w premierowej odsłonie na platformie festiwalowej.

Niektóre zdarzenia zostawiają po sobie bagaż, który zostaje z nami już do końca życia. Tak było w przypadku Marte Cohn aka Chichinette, Francuzki żydowskiego pochodzenia, która po ponad 60 latach milczenia zdecydowała się opowiedzieć swoją poruszającą historię o tym, jak w czasie wojny była szpiegiem aliantów w nazistowskich Niemczech. Tę porywającą historię Marii, pełną odwagi i lekcji na całe życie możecie poznać już 4 lipca w CKK Jordanki podczas seansu „Chichinette: Jak przypadkiem zostałam szpiegiem” w ramach pasma Niepokorne.

Powroty w rodzinne strony nie zawsze muszą być łatwe, wręcz przeciwnie, niekiedy potrafią być jak kubeł zimnej wody, generując serię fatalnych nieporozumień. Tak właśnie było w przypadku wychowanej we Francji Selmy, bohaterki „Arab Blues” w reżyserii Manele Labidi, która postanawia wyjechać do Tunezji, aby otworzyć swój własny gabinet psychoanalityczny. Kobieta spotyka się jednak ze ścianą, gdy okazuje się, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia wzbudzają podejrzenia nawet u najbliższych krewnych. Perypetie Selmy ujrzycie w niedzielę 4 lipca w festiwalowym kinie plenerowym na Zamku Krzyżackim w paśmie Kino Zamkowe.

Podczas tegorocznej edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze nie zabraknie również produkcji krótkometrażowych, a wśród nich warto zwrócić uwagę na dzieło Marianny Korman, młodej reżyserki związanej z naszym regionem. „Miło mi cię poznać” to historia małej Marianny i jej dziadka cierpiącego na chorobę Alzheimera, których łączy niezwykła więź. Mimo różnicy pokoleń, potrafią odnaleźć wspólny język i razem odbywać wędrówki w głąb swojej wyobraźni, do świata dziecięcej fantazji. Niestety z czasem choroba brutalnie przypomina o swoim istnieniu, często niszcząc wszystko, co napotka na swojej drodze. Zapraszamy już 3 lipca do Cinema City na film w ramach pokazu specjalnego oraz spotkanie z reżyserką i obsadą filmu, które odbędzie się zaraz po seansie.

W ramach pasma Kino Fińskie przeniesiemy się do finlandzkiej prowincji z początku XX wieku, gdzie w zapomnieniu żyje utalentowana malarka Helene Schjerfbeck. Od ostatniej wystawy jej obrazów minęło wiele lat, a kobieta straciła już wszelką nadzieję, że jej zdolności zostaną kiedykolwiek docenione. Nie przestaje jednak malować, napędzana jedynie własną, niegasnącą pasją. Los ostatecznie do niej się uśmiecha — talent Helene zostaje odkryty przez marszanda, który postanawia zorganizować jej wystawę. Artystka będzie musiała pokonać swoje lęki i zacząć ponownie wchodzić w relacje międzyludzkie. Czy Helene odnajdzie szczęście, o którym dotąd tylko marzyła? Przekonacie się o tym już 3 lipca na seansie filmu „Helene” w Kinie Centrum.

Mówiąc o kobiecym kinie nie może zabraknąć filmów z pasma Bella Women, które już na stałe wpisało się w program MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. W tym roku myślą przewodnią pasma stały się Polskie Aktorki Odkrycia, a na ich czele Sandra Drzymalska, laureatka Specjalnego Złotego Anioła Bella Women, którą zobaczycie m. in. w „Sole”, „Każdy ma swoje lato”, i w „Ostatnim Komersie”. Pierwsze dwa filmy zobaczycie już w piątek, 2 lipca, a „Ostatni Komers” będzie wyświetlany w sobotę w Cinema City w ramach pasma From Poland. Po projekcji „Każdy ma swoje lato” i po „Ostatnim Komersie” zapraszamy na spotkania z nagrodzoną aktorką.

Pozostając wśród produkcji pasma Bella Women Waszej uwadze polecamy historię Niny i Wojtka — małżeństwa, które najlepsze lata ma już za sobą. Parę, mimo ochładzających się stosunków łączy pragnienie posiadania potomstwa. Pragnienie to ma szansę się spełnić, kiedy przypadkiem poznają Magdę, która zgadza się zostać surogatką dla ich dziecka. Kobiety czują, że między nimi rodzi się coś więcej, niż zwykła przyjaźń, a rozkwitające uczucie i namiętność są preludium do odkrywania prawdy o własnej tożsamości. Wielokrotnie nagradzaną „Ninę” zobaczycie na naszej platformie festiwalowej do 12 lipca.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, a także do wspólnego udziału w tej niezwykłej, letniej odsłonie święta kina!

Maria Górska

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest