X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jak 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wspiera lokalnych twórców?

Nie sposób jest ująć istotę kultury filmowej, skupiając się wyłącznie na dużych, międzynarodowych produkcjach. Czasami dużo istotniejsze jest to, by przyjrzeć się wrażliwości lokalnych artystów i ich twórczości. W jaki sposób tutejsi twórcy patrzą na to, co jest nam emocjonalnie i kulturowo najbliższe? Czym się różnimy, a co nas łączy?

Szukając odpowiedzi na te pytania, budujemy bliższą relację nie tylko z kulturą, ale także z własnym miastem. Na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze szczególnie zwracamy uwagę na to, by wspierać lokalnych twórców na różnych płaszczyznach. Nieustannie pobudzamy do kreatywnego działania, wspieramy w promowaniu twórczości, a także nagradzamy.

Spotkania z toruńskimi artystami i ich twórczością

Na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze można spotkać się z lokalnymi twórcami i poznać bliżej ich twórczość. W programie festiwalu znajduje się między innymi pokaz filmu „Czarne błoto” i spotkanie z jego reżyserem – Ryszardem Krukiem, który od wielu lat reprezentuje Toruń w branży filmowej. „Czarne błoto” opowiada o hodowcy kóz, który na co dzień zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową. Pokaz filmu oraz spotkanie z twórcami odbędą się 4 lipca w kinie Centrum. Podczas 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze można również spotkać się z  Marianną Korman, która pochodzi  z niewielkiej wsi pod Toruniem. Zadebiutowała ona w 2018 roku krótkometrażowym dokumentem „Przechowalnia”, który opowiadał o związanym z toruńską sceną teatralną aktorze – Niko Niakasie. W tym roku Marianna Korman prezentuje film „Miło mi cię poznać” w sobotę 3 lipca w ramach pokazu specjalnego. Po filmie odbędzie się także spotkanie z twórcami. Podczas festiwalu pojawi się również urodzony w Toruniu Piotr Głowacki. Spotkanie z aktorem będzie miało miejsce po pokazie filmu „Mistrz”, opowiadającym o Tadeuszu Pietrzykowskim, pięściarzu, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pokaz filmu w ramach pasma Must see must be i spotkanie odbędą się w niedzielę 4 lipca w Cinema City.

Konkurs „Filmowe Kujawsko-Pomorskie”

Województwo Kujawsko-Pomorskie to region bardzo wdzięczny pod kątem wizualnym. Powstawało tu wiele znanych i cenionych produkcji, jak chociażby „Rejs”, „Czterej pancerni i pies”, „Stara Baśń”. Aby zachęcić twórców-amatorów do eksplorowania piękna Kujaw i Pomorza, powstał konkurs „Filmowe Kujawsko-Pomorskie”. Nadesłane prace oceniło jury w składzie: Olga Bołądź, Piotr Głowacki, Marcin Sauter, Piotr Niemczewski, Adrian Kilar, Agnieszka Pisarek i Katarzyna Jaworska. Najlepsze filmy zostaną zaprezentowane 4 lipca o godzinie 17 podczas specjalnego pokazu na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze w Kinie Centrum.

Flisak — nagroda dla twórcy związanego z regionem kujawsko-pomorskim

Od lat silnie promujemy lokalne środowisko filmowe i nagradzamy szczególnie zasłużonych twórców. Nagroda Flisaka jest najstarszą nagrodą w Polsce, która jest wręczana regionalnym artystom. Jej fundatorem jest Prezydent Miasta, Michał Zaleski. Laureatami Flisaka zostali już między innymi Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, Tomasz Wasilewski, Olga Bołądź oraz Magdalena Czerwińska. Na tegorocznym festiwalu Złotego Flisaka otrzyma Beata Kawka – podążająca własną ścieżką aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa oraz producentka i reżyserka dubbingu urodzona w Szubinie.

Warto zapoznać się z całym programem 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze i razem z nami wspierać lokalnych artystów!

Aleksandra Boniecka

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest