X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Trzeci dzień na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Przed nami trzeci dzień 19. Międzynarodowego Festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze. Spośród piątkowych pokazów w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki szczególnie polecamy animację Mariusza Wilczyńskiego pod tytułem „Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz „Miasto” w reżyserii Marcina Sautera. Do jednej z sal kinowych Cinema City zapraszamy z kolei na „Amatorów” Iwony Siekierzyńskiej oraz na projekcję filmu „Każdy ma swoje lato” Tomasza Jurkiewicza, w którym wystąpiła tegoroczna laureatka Złotego Anioła toruńskiego festiwalu, Sandra Drzymalska.

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to psychologiczny film animowany portretujący Łódź. Inspiracją do jego powstania były odwiedziny twórcy, Mariusza Wilczyńskiego, w Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz śmierć rodziców reżysera. Seans pomoże nam przyswoić ważną lekcję: pewnych spraw i rozmów nie należy odkładać na później. Tych z państwa, którzy zechcą poznać pełną, czternastoletnią (!) historię procesu twórczego, zapraszamy na spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim bezpośrednio po zakończeniu pokazu jego produkcji, który rozpocznie się o godzinie 15.00.

Po zapoznaniu się z twórczością Mariusza Wilczyńskiego zalecamy, aby nie opuszczali państwo Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, gdzie o 17.30 odbędzie się pokaz filmu „Miasto”. Polski kryminał w reżyserii Marcina Sautera łączy w sobie historię detektywa, wynalazcy, gangstera i piosenkarki. O pomyśle na tak nieprawdopodobną mieszankę wybuchową po zakończeniu projekcji wraz z reżyserem opowiedzą aktorzy: Karolina Gruszka i Bartłomiej Topa.

Wieczorem wrażeń nie zabraknie także w toruńskim kinie Cinema City, gdzie o 17.00 odbędzie się seans filmu „Amatorzy”. Na ekranie prześledzimy historię teatru tworzonego przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, którzy w ramach nagrody w konkursie zyskają szansę wystąpienia na Festiwalu Szekspirowskim. Czy odwagi doda im Wiktoria, uznana gwiazda filmowa? O pracy na planie podczas spotkania z widzami opowiedzą reżyserka, Iwona Siekierzyńska oraz aktorka, Roma Gąsiorowska. Po seansie nie podnoście się zatem z foteli!

W piątek czeka nas również wytęskniony, idealnie wpisujący się w wakacyjną odsłonę festiwalu film z Sandrą Drzymalską w roli głównej: „Każdy ma swoje lato”. Odgrywana przez nią bohaterka, Agata, oczaruje w Trzebini nastolatka, Mirka. Sprawy skomplikują się jednak, gdy wyjdzie na jaw, że dziadek chłopaka choruje na demencję. Agata natomiast bardzo przypomina mu kogoś, kto przed laty był mu bliski. Pokaz rozpocznie się o godzinie 19.45, a bezpośrednio po jego zakończeniu na wasze pytania odpowie Tomasz Jurkiewicz wraz z Sandrą Drzymalską.

Kariera aktorki nabiera rozmachu w tak olbrzymim tempie, że pojawi się ona również na spotkaniu z widzami w sobotę, czwartego dnia festiwalu, po pokazie kolejnego filmu ze swoim udziałem — „Ostatniego Komersu”. Nagrodzona Złotym Aniołem artystka otwarcie przyznaje, że żyje tu i teraz, ciesząc się każdym osiągnięciem. Zeszłorocznego zwycięzcę festiwalu, w którym również wystąpiła — film „Sole” — możecie zobaczyć w wyjątkowych okolicznościach, na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, w piątek 2 lipca o 22.00.

Na zakończenie dnia tradycyjnie zapraszamy do Kina Zamkowego, gdzie o 22.30 odbędzie się pokaz filmu „Seks to nie grzech” ze znaną z serialu „Stranger things” aktorką Natalią Dyer w roli głównej. Zachęcamy także do prześledzenia produkcji dostępnych w wersji online!

Anna Tomaszewska

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest