X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Świat w skrócie. Filmy krótkometrażowe na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest. Kujawy i Pomorze

Na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze nie może zabraknąć filmów krótkometrażowych. Filmy te, pomimo swojej skrótowości, są w stanie ukazać różnorodne aspekty otaczającego nas świata, poruszyć poważne problemy społeczne, eksplorować rozmaite formy i języki opowiadania filmowego. Krótkie formy w większości są dostępne na platformie festiwalowej oraz będą wyświetlane na pokazie specjalnym.

Format filmu krótkometrażowego jest chętnie wykorzystywany przez reklamodawców, młodych adeptów X muzy i twórców, poszukujących funduszy na pełnometrażowy film, a także przez pomysłodawców filmów-antologii. Może się wydawać, że taki rodzaj kina jest prostszy w realizacji od pełnego metrażu, zarówno pod względem technologicznym, jak i scenariuszowym oraz aktorskim. Jednak owa rzeczywista łatwość — w postaci technologii dostępnych przeciętnemu odbiorcy pozwala na stworzenie obrazów naprawdę wysokiej jakości — wbrew pozorom stanowi spore wyzwanie. Jak w kilku(nastu) minutach opowiedzieć historię, która ma „ręce i nogi” oraz poruszy widza?

Choć w tegorocznej odsłonie festiwalu nie ma konkursu „Shortcut” na najlepszy film krótkometrażowy, to nie znaczy, że wielbiciele krótkometrażówek nie znajdą w programie propozycji dla siebie! Poniżej garść informacji o wybranych kilku tytułach.

Miło mi cię poznać — 25' (Polska 2021, scen. i reż. Marianna Korman)

Dziesięcioletnia Marianna spędza dużo czasu ze swoim dziadkiem. Wspólnie realizują najróżniejsze pomysły, tworząc własny unikatowy świat. Niestety choroba Alzheimera dziadka czasami brutalnie przypomina o swoim istnieniu, burząc harmonię w relacji z wnuczką (a także z innymi członkami rodziny). W filmie występuje Niko Niakas, aktor związany z toruńską sceną teatralną. Będzie można go zobaczyć w sobotę o godzinie 17.30 w Cinema City. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

Ślady — 10' animacja (Polska 1974, scen. i reż. Witold Giersz)

Film jest artystycznym zapisem świadectw, jakie pozostawia po sobie, choć często tylko na chwilę, człowiek będący w nieustannym ruchu. Czasem spokojnym, czasem pospiesznym, raz radosnym, kiedy indziej ostrożnym.

Kwadrat — 4' animacja (Polska 1972, scen. i reż. Zbigniew Rybczyński)

Kwadrat to jedna z pierwszych etiud filmowych Zbigniewa Rybczyńskiego. To wyraz fascynacji twórcy eksperymentami z pogranicza filmu, muzyki i tańca.

Pokrzyk — 19' (Polska 2018, scen. Dominika Khalil, scen. i reż. Zuzanna Sławińska)

To historia o przyjaźni pomiędzy nastolatką, która chce popełnić samobójstwo, a jej sąsiadem, cierpiącym po stracie ukochanego psa. Co przyniesie ta przyjaźń? – Dowiecie się z filmu.

Róża wiatrów — 23' (Polska 2017, scen. i reż. Daria Kasperek)

To filmowy zapis rozmaitych emocji, jakie w Adamie wywołują nowe niespodziewane zdarzenia i zakłócają spokój w dotychczasowych relacjach, zwłaszcza z matką.

Siostrzyczka — 15' (Polska 2016, scen. Karol Marczak, reż. Maciej Edelman)

Siostrzyczka to historia dwójki młodych ludzi, którzy próbują znaleźć wzajemne zrozumienie oraz rozprawić się z demonami przeszłości.

Ondyna — 40' (Polska 2019, scen. Magda Hueckel, scen. i reż. Tomasz Śliwiński)

Inspirowana mitologią nordycką oraz osobistymi doświadczeniami twórców opowieść o wchodzącym w dorosłość chłopaku chorującym na CCHS — tzw. klątwę Ondyny. To rzadka genetyczna choroba zakłócająca kontrolę oddychania, która może doprowadzić do zatrzymania oddechu we śnie. Film ten stanowi fabularne rozwinięcie filmu dokumentalnego „Nasza Klątwa” z 2013 roku, który był nominowany do Oscara.

Z dokładnym programem filmów krótkometrażowych dostępnych online i stacjonarnie możecie zapoznać się na naszej stronie internetowej.

Ewa Pakalska

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest