X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Niepokorne/Niepokorni” na tegorocznym Tofifest. Kujawy i Pomorze

„Niepokorne/ Niepokorni” to pasmo, które niczym w soczewce skupia sylwetki niezwykłych bohaterek i bohaterów naszej codzienności, często nieznanych bądź mało znanych, historie, których uchwycone w kadrach filmowych festiwal przybliża widzom.

W tegorocznej sekcji znajdą się portrety ośmiu kobiet, których niezwykłe losy, aktywność i odwaga są i być powinny swoistą inspiracją dla nas wszystkich.

Ruth Bader Ginsberg, Marceline Loridan-Ivens, Ella Blumenthal, Theodora Vasquez, Hissa Hilal, Esty Shushan, Jane Jacobs i Greta Thunberg. To o nich opowiedzą filmy zgromadzone w festiwalowym programie. Aktywistki, wojenne bohaterki, działaczki społeczne i polityczne, walczące mową i piórem. Niezwykłe osobowości i ich życiorysy to spektrum współczesnej historii zgromadzone w ośmiu filmach dokumentalnych. Pasmo „Niepokorne” zaprezentujemy na tegorocznym Tofifest w jego odsłonie online. Filmy prezentowane będą od 28 czerwca do 11 lipca 2022 roku.

„Ruth: Justice Ginsburg in Her Own Words” USA 2019, reż. Freida Lee Mock

Ruth Bader Ginsburg, na początku swojej drogi zawodowej nie mogła dostać żadnej pracy, chociaż ukończyła studia prawnicze z najlepszym wynikiem i została przyjęta do grona redaktorów przeglądu prawniczego na Uniwersytecie Harvarda („Harvard Law Review”), a która ostatecznie została drugą w historii USA kobietą powołaną do składu sędziowskiego amerykańskiego Sądu Najwyższego. W filmie poznajemy zarówno publiczną, jak i prywatną twarz tej niezwykle odpornej i zaradnej kobiety, która pokonała wrogość zdominowanego przez mężczyzn środowiska prawniczego i rządowego, aby stać się szanowaną sędzią oraz rzeczniczką walki o równość płci i prawa kobiet.

„Marceline. A woman. A century Francja / Holandia 2019, reż. Cordelia Dvorak

Film poświęcony Marceline Loridan-Ivens, niezwykłej reżyserce filmowej pochodzenia francuskiego, Żydówce ocalałej z Holokaustu, która była kronikarką o radykalnym zacięciu, aktorką występującą w filmach m.in. Jeana Roucha oraz wieloletnią partnerką Jorisa Ivensa — legendarnego pioniera wczesnej ery filmu. Dokument opowiada o wyjątkowej miłości i partnerstwie w świecie filmu, o tworzeniu filmów jako terapii radzenia sobie z piętnem Holokaustu, a także o wiarygodnym świadku wydarzeń XX wieku.

„I Am Here” RPA 2021, reż. Jordy Sank

To historia Elly Blumenthal, żywiołowej 98-letniej kobiety z RPA, której magnetyczna osobowość sprawia, że jej przeszłość staje się jeszcze bardziej niesamowita. Ella ocalała z Holokaustu i opowiada nam o swoich niezwykłych losach i niezachwianej wdzięczności za możliwość smakowania życia.

„Salwador. Piekło kobiet” Salwador, Szwecja 2021, reż. Celina Escher

Wyobraź sobie, że jesteś w ciąży. To już dziewiąty miesiąc. Odczuwasz bardzo intensywne bóle. Mdlejesz. Kiedy się budzisz, jesteś w szpitalu, a wokół Twojego łóżka stoją policjanci. Zostajesz oskarżona o spowodowanie śmierci swojego własnego dziecka. Historia Teodory Vásquez, rzeczniczki tzw. Grupy Siedemnastu — kobiet z Salwadoru oskarżonych o dokonanie zabójstwa kwalifikowanego w wyniku poronienia lub urodzenia martwego dziecka. W filmie przyglądamy się losom Teodory i innych kobiet walczących o odzyskanie wolności.

„Poetka z Arabii” Niemcy, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2017, reż. Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff

Program telewizyjny „Million's Poet” to największy konkurs poezji w świecie arabskim, w którym prym wiodą mężczyźni. Hissa Hilal daje z siebie wszystko, aby ostatecznie dotrzeć do samego finału konkursu jako pierwsza kobieta w historii. Jej wiersze to krytyka społeczeństwa arabskiego opartego na patriarchacie. W filmie ani przez moment nie zobaczymy twarzy Hissy. Podobnie jak większość kobiet w Arabii Saudyjskiej, także ona pozostaje całkowicie ukryta za nikabem.

„Women of Valor” Izrael 2021, reż. Anna Somershaf

W Izraelu kobiety wywodzące się z ultraortodoksyjnych rodzin nie mogą startować w wyborach do Knesetu (parlamentu w Izraelu). Jednak znalazła się kobieta, która ma w sobie dość determinacji, aby położyć kres tej historycznej barierze. Esty Shushan wraz ze swoimi przyjaciółmi stanęła przeciwko własnej społeczności i nie spocznie, dopóki nie osiągnie swojego celu: równych praw dla 600 000 kobiet.

„Obywatelka Jane. Walka o miasto” USA 2016, reż. Matt Tyrnauer

Wydana w 1960 roku książka „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” autorstwa Jane Jacobs była analizą następstw wywołanych przez nowoczesne trendy w urbanistyce i wywróciła świat architektury i planowania urbanistycznego do góry nogami. Jane Jacobs była aktywistką zaangażowaną w zwalczanie koncepcji forsowanych przez słynnego urbanistę Roberta Mosesa — „wielkiego budowniczego”, który jednoosobowo decydował o kształcie urbanistycznym Nowego Jorku w połowie lat 50. ubiegłego wieku, a którego działania, zdaniem autorki, rujnowały miasto. Film odtwarza starcia o wygląd miasta toczone pomiędzy Jane Jacobs i Robertem Mosesem w czasach, gdy urbanizacja stawała się absolutnym priorytetem światowej polityki.

„Jestem Greta” Szwecja 2020, reż. Nathan Grossman

Spokojna szwedzka uczennica zmieniła się w światowej sławy aktywistkę. Nathan Grossman, zafascynowany jej szczerością i charyzmą, od początku towarzyszył jej z kamerą, próbując uchwycić moment narodzin pokoleniowej przywódczyni. W sierpniu 2018 roku 15-letnia Greta Thunberg rozpoczęła pod szwedzkim parlamentem klimatyczny strajk szkolny. Postawiła tym samym pytanie dorosłym: jeśli nikogo nie obchodzi jej przyszłość na Ziemi, to dlaczego ona miałaby przejmować się swoją przyszłością w szkole? W ciągu kilku miesięcy jej akcja nabrała rozpędu i przekształciła się w globalny ruch społeczny.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest