X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Pierwszy dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

28 czerwca rozpoczyna się 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze! Na okrągłej edycji festiwalu wrażeń nie zabraknie już pierwszego dnia. Czeka nas uroczysta gala otwarcia oraz seanse filmowe, odbywające się w formie stacjonarnej i online. Pierwszy dzień programu z pełną mocą wciągnie nas w świat kina.

Gala otwarcia to tradycyjnie okazja do docenienia i nagrodzenia artystów wyróżniających się swoją twórczością, doświadczeniem i postawą. Podczas gali na Jordankach zostanie wręczona nagroda Złotego Anioła za całokształt twórczości aktorce filmowej, teatralnej i telewizyjnej Annie Seniuk. Ponadto Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia Flisak, dla twórcy związanego z regionem Kujaw i Pomorza, otrzyma aktor Krystian Pesta.

Otwarcie festiwalu zainauguruje koncert muzyki filmowej poświęcony pamięci Poli Negri — przedwojennej gwiazdy Hollywood wywodzącej z Lipna na Kujawach i Pomorzu. Z okazji tegorocznej 125. rocznicy urodzin aktorki wystąpią znakomite wokalistki: Joanna Czajkowska — autorka tekstów i muzyki, liderka projektów muzycznych takich jak HaShir (muzyka chasydzka), Omnes Filii Dei Domini (neogospel), ConcuBand (live cover band) oraz Małgorzata Chruściel — aktorka musicalowa oraz dubbingowa, współpracująca m.in. ze Studiem Accantus, Teatrem Muzycznym w Poznaniu i Filharmonią Pomorską. Podczas koncertu zostaną przedstawione aranżacje utworów Poli Negri oraz innych przedwojennych artystek, w tym Hanki Ordonówny i Heleny Grossówny. Za oprawę artystyczną i muzyczną odpowiada producent i pianista Bartek Staszkiewicz.

W tym roku podczas festiwalu wspominamy też 50. rocznicę premiery Ojca Chrzestnego, epopei filmowej, która stanowi tegoroczny motyw przewodni MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Pierwszego dnia w sali Cinema City zostanie wyświetlona pierwsza część trylogii w reżyserii Francisa Forda Coppoli. To świetna okazja do przypomnienia sobie tego kultowego dzieła na dużym ekranie.

Pierwszego dnia można uczestniczyć w śledzeniu filmów wyselekcjonowanych do konkursu On Air na najlepszy film festiwalu. W sali kinowej Cinema City o godzinie 17:50 odbędzie się pokaz pierwszego filmu konkursowego — kolumbijskiego „Amparo” (reż. Simón Mesa Soto). To dramat opowiadający historię Amparo, która usiłuje ocalić syna siłą wciągniętego do armii, wiedząc, że jego los będzie przesądzony, gdy zostanie wysłany do niebezpiecznej strefy walk przy granicy kraju. Mimo braku wsparcia bohaterka za wszelką cenę walczy z systemem, aby ocalić swojego syna.

Od pierwszego dnia festiwalu odbędą się także seanse plenerowe. Na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego w paśmie Kino Pod Gwiazdami, o godzinie 22:00, będzie można zobaczyć zakręconą komedię „Palm Springs” (reż. Max Barbakow), w której dwójka bohaterów zostaje uwięziona w pętli czasowej. Przeżywając wciąż ten sam dzień, budzi się w nich wiele wątpliwości dotyczących sensu życia, swoich doświadczeń, ale też zaczyna rodzić się między nimi, również pełne wątpliwości, uczucie. Z kolei w Kinie Zamkowym o 22:15, dzięki seansowi „Kwiatu wiśni i czerwonej fasoli” (reż. Naomi Kawase), ekranizacji książki Duriana Sukegawy, będzie można się przenieść do Japonii. To historia Sentaro pracującego w sklepie z dorayaki — plackami przekładanymi słodką pastą z czerwonej fasoli. Marazm i niechęć do życia bohatera przełamuje pojawienie się tajemniczej staruszki Tokue, dzięki której Sentaro nie tylko poprawia swoje umiejętności kulinarne, ale też zaczyna dostrzegać, co w życiu jest ważne.

W paśmie Must See Must Be w Cinema City będzie można w Cinema City o 16:00 zobaczyć film „Lingui” (reż. Mahamat-Saleh Haroun) opowiadający dramatyczną historię matki, która, gdy dowiaduje się, że jej córka Maria jest w niechcianej ciąży, walczy o przyszłość Marii — w Czadzie, w którym aborcja jest uznawana za przestępstwo. Tego dnia w paśmie Must See Must Be zostanie też wyświetlony w Cinema City o 19:45 film „Beautiful Beings” (reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson) przyglądający się problemom gnębionego w szkole nastolatka, który zaczyna szukać akceptacji w nowej grupie rówieśników.

Od 28 czerwca do 11 lipca będą dostępne filmy festiwalowe na platformie online. Wśród nich można wyróżnić kilka pasm tematycznych. Będące w ostatnich edycjach festiwalu stałym punktem programu pasmo Bella Women w ramach seansów online proponuje krótkometrażowe filmy opowiadające o kobietach. Pismo Kino fińskie da okazję do zapoznania się z kilkoma frapującymi produkcjami stworzonymi w Finlandii w ostatnich kilku latach, a Best of the Fest pozwoli na przypomnienie zwycięskich filmów w konkursie On Air z poprzednich edycji festiwalu. Pasmo Ekologicznie wrażliwi proponuje filmy kładące nacisk na temat klimatu i środowiska, a pasmo Niepokorne/Niepokorni odsłoni filmowe portrety inspirujących aktywistek i działaczek oraz problemy współczesnej historii.

Zapraszamy widzów do udziału w 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze w formie stacjonarnej i online. Festiwal potrwa do 3 lipca, a filmy na platformie online będą dostępne do 11 lipca. Z pełnym programem możecie zapoznać się na stronie Festiwalu. Czekamy na Was!

Małgorzata Litwin-Szeliga

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest