X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Wielkie kino na małym ekranie, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze ponownie online!

20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze właśnie się rozpoczyna! Pogoda sprzyja podróżom, dlatego wszystkich niezdecydowanych gorąco zachęcamy do spędzenia najbliższego tygodnia w Toruniu, bowiem miasto będzie pełne gwiazd i filmowych przygód.

W tym roku organizatorzy festiwalu ponownie zadbali jednak również o tych z Was, którzy nie mogą stawić się w grodzie Kopernika osobiście. A oto garść dowodów na to, że w wydarzeniu warto wziąć udział także w wersji online.

Jak co roku festiwalowy program kipi twórczą niepokornością. Jest to cecha nieodłącznie już kojarzona z Toruniem; nie zaskakuje zatem fakt, że doczekała się własnego pasma filmowego. Dzięki zakupieniu karnetu online, widzowie będą mieli szansę zapoznać się m.in. z dokumentami „Obywatelka Jane. Walka o miasto” oraz „Jestem Greta”. Pierwszy z nich opowiada historię amerykańskiej pisarki Jane Jacobs, drugi natomiast pozwala przyjrzeć się z bliska osobowości młodej aktywistki klimatycznej, Grety Thunberg. W dalekie strony przeniosą publiczność seanse „Poetki z Arabii” oraz „Women of Valor”.

Skoro mowa o niezbadanych krańcach świata, warto wspomnieć o kolejnym festiwalowym powrocie, czyli kinie fińskim. Jedną z jego tegorocznych bohaterek jest „Maija Isola”, nordycka projektantka, której prace znane są całemu designerskiemu światu. Towarzyszyć nam będzie również „Madam President”, czyli fińska polityk Tarja Halonen. Kino kobiecej siły uosabia także znane widzom pasmo Bella Women, w tym roku opierające się na produkcjach krótkometrażowych. Wśród nich dostępne będą polskie historie, takie jak „Barbakan”, „Jesteś sam i dryfujesz” oraz „Ojcze masz” z udziałem Arkadiusza Jakubika. Na ekrany powraca również festiwalowa zwyciężczyni, Sandra Drzymalska, w produkcji „Każdy ma swoje lato” z pasma Best of the Fest.

Nie zapomnieliśmy naturalnie o akcencie przyrodniczym. Wątek globalnego ocieplenia znalazł odzwierciedlenie w paśmie Ekologicznie wrażliwi. Proponujemy Wam domowy seans nominowanego do nagród filmu „Above water”, poruszającego temat suszy i braku dostępu do wody pitnej w wielu regionach (wcale nie tak odległych jak może się wydawać), a także afrykański dokument „The Last Male on Earth”.

Jak sami widzicie, jest co oglądać! W domowym zaciszu możecie ponadto śledzić festiwalowe media: wydarzenia relacjonujemy dla Was na bieżąco na Facebooku i Instagramie. Natomiast po garść wspomnień ze spotkań autorskich oraz karnety na pokazy online zapraszamy na naszą stronę internetową. Projekcje dostępne będą dla Was od 28 czerwca do 11 lipca.

Anna Tomaszewska

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest