X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Emilia Krakowska ze specjalnym Złotym Aniołem Tofifest dla Damy Polskiego Kina

Emilia Krakowska to niekwestionowana dama polskiego kina, widzowie kochają ja z temperament, który pokazuje w kinie i teatrze. Niezapomniana Jagna w ekranizacji  „Chłopów” Reymonta i Malina w „Brzezinie” Andrzeja Wajdy podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbierze specjalnego Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina.

Urodziła się w 20 lutego 1940 roku w Poznaniu. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną W Warszawie. Ma na swoim koncie liczne role filmowe, teatralne i serialowe. Pracowała z wybitnymi reżyserami. Grała u Andrzeja Wajdy w 1970 roku namiętną chłopkę Malinę, w ekranizacji powieści Jarosława Iwaszkiewicza, potem w 1972 roku w „Weselu”, dwa lata później w „Ziemi Obiecanej”, w 1976 w „Smudze cienia” z kolei w „Bez znieczulenia” (1978) wcieliła się w rolę Wandy Jakowicz przyjaciółki głównej bohaterki filmu Ewy. Zagrała u Stanisława Barei w „Brunecie wieczorową porą” (1976), u Jerzego Kawalerowicza jedną z głównych ról w obrazie „Za co” (1995) czy u Andrzeja Kondratiuka z rolą Aliny pracowniczki Domu Pracy Twórczej  „Muza” w „Jak to się robi” (1973).

Największy rozgłos i pamięć widzów przyniosła aktorce rola Jagny Paczesiówny w ekranizacji powieści Władysława Reymonta „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego, najpierw w 1972 roku powstał serial telewizyjny, a rok później wersja kinowa. Jest to rola, która na trwałe wpisała się do kultury narodowej.

Takie role jak Jagna są wyjątkowe, są darem od losu dla aktora. Bo z jednej strony ma do czynienia z wybitnym tekstem literackim, a z drugiej gra w filmie na podstawie tego dzieła w gronie wybitnych artystów. Tak więc nigdy nie wyrzekłam się Jagny. Mam ją we krwi — powiedziała aktorka w wywiadzie dla PAP

Aktorka ma również na swoim koncie liczne role serialowe, grała m.in. w „Czterdziestolatku — 20 lat później” (1993) Jerzego Gruzy, w „Domu” (2000) Jana i Marcina Łomnickich czy wreszcie w „Na dobre i na złe” oraz w „Barwach szczęścia”.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest