X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Drugi dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

fot. Irena Canić

20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze nabiera tempa! Drugi dzień festiwalu obfituje w seanse filmów konkursowych i nowości kinowych, spotkania z twórcami, pokazy specjalne i kino plenerowe. Przygotujcie się na dzień pełen wrażeń!

W ramach selekcji konkursu On Air na najlepszy film 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze będzie można obejrzeć dwie produkcje. O godz. 16:00 w sali kameralnej CKK Jordanki odbędzie się pokaz włoskiego „Blessed Boys” (reż. Silvia Brunelli). Historia opowiada o żyjących w Neapolu Mario i Lino, których monotonię życia w tej samej dzielnicy i wspólnego spędzania czasu przerywa niezwykłe zdarzenie dotyczące młodszej siostry Lina. Ostatecznie wystawia to na próbę przyjaźń bohaterów. O godz. 20:00 w sali nr 8 w Cinema City zostanie wyświetlony film Celts” (reż. Milica Tomović). To rozgrywająca się w Belgradzie po rozpadzie Jugosławii historia matki, która jednego wieczoru, zyskując chwilę wytchnienia od obowiązków, postanawia poszukać czegoś nieznanego i ekscytującego w nocnym życiu miasta.

Drugiego dnia odbędą się także seanse trzech produkcji biorących udział w konkursie From Poland na najlepszy film polski festiwalu. O godz. 17:00 w sali nr 6 w Cinema City odbędzie się seans filmu „Lokatorka” (reż. Michał Otłowski), w którym mieszkańcy kamienicy na warszawskim Mokotowie zostają zmuszeni przez bezwzględnego właściciela do opuszczenia budynku, a lokatorka, która sprzeciwia się jego decyzji, ginie w tajemniczych okolicznościach. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką Sławomirą Łozińską, która zdradzi kulisy planu powstania tego dramatu społecznego. (Wstęp na wszystkie spotkania z twórcami podczas festiwalu jest w wolny). W niemal w tym samym czasie, o godz. 17:10 w sali nr 8 w Cinema City odbędzie się seans filmu „Powrót do tamtych dni” (reż. Krzysztof Aksinowicz). Film przenosi widza na wrocławskie osiedle lat 90. i ukazuje perspektywę nastolatka wychowującego się bez ojca, który przebywa na emigracji w USA. Pewnego dnia jednak nagle powraca do domu rodzinnego, wraz z uzależnieniem od alkoholu. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem, który opowie więcej o przejmującej historii zmagania się z alkoholizmem w rodzinie. O godz. 20:00, również w sali nr 6 w Cinema City, zaplanowany jest seans filmu „Negatyw” (reż. Robert Wichrowski), w którym nocna podróż pociągiem na pograniczu jawy i snu prowadzi bohatera, Karola Webera, do kluczowych wspomnień i osób z jego życia. Po seansie zostanie przeprowadzone spotkanie z reżyserem filmu oraz z odtwórczynią jednej z ról — Anną Próchniak.

„Negatyw” to film, który powstał przy dofinansowaniu z Funduszy Europejskich i we współpracy z województwem kujawsko-pomorskim, które jest partnerem Tofifest.

O godz. 18:00 w sali kameralnej CKK Jordanki odbędzie się pokaz specjalny filmu „Marta Grall” (reż. Maciej Stuhr), który został zrealizowany ze studentami warszawskiej Akademii Teatralnej. Film odkrywa historię zmarłej studentki Marty Grall, której losy i osobowość widz może poznać poprzez rozmowy koleżanek i kolegów z psychologiem zaproszonym przez rektora uczelni. Po seansie o kulisach powstania filmu opowie Maciej Stuhr — reżyser oraz odtwórca jednej z ról. Wstęp na film i spotkanie jest wolny.

Tego dnia odbędą się także dwa seanse w plenerze. O godz. 22:00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zostanie wyświetlony laureat Oscara za Najlepszy montaż i Najlepszy dźwięk — „Sound of metal” (reż. Darius Marder). To historia tracącego słuch perkusisty Rubena, którego marzenia i świat jaki zna, nagle znikają. Jest on zmuszony do konfrontacji z nową, obcą rzeczywistością. O godz. 22:15 w Kinie Zamkowym zostanie wyświetlona jedna z lipcowych premier kinowych — „Niewiniątka” (reż. Eskil Vogt). Niepokojąca historia małej Idy, która po zapoznaniu się z nowymi rówieśnikami, zaczyna rozumieć, że łączy ją z nimi niebezpieczna, silna więź.

Z innych nowości kinowych w paśmie Must See Must Be o godz. 13:30 w sali kameralnej CKK Jordanki będzie można obejrzeć najnowszy film w reżyserii Pedro Almodovara „Matki równoległe”, w którym przecinają się historie dwóch matek, pierwszy raz wkraczających w macierzyństwo. O godz. 20:45 w sali kameralnej CKK Jordanki odbędzie się seans filmu „Hit the Road” (reż. Panah Panahi). Kino drogi, w którym możemy zaobserwować dynamikę rodzinnych relacji pomiędzy bohaterami, przemierzającymi górzyste krajobrazy Iranu.

Równolegle, drugiego dnia festiwalu będą dostępne seanse na platformie online w ramach pasm Bella Women, Best of the Fest, Nowe kino fińskie, Ekologicznie wrażliwi, Niepokorne/Niepokorni. Z pełnym programem można zapoznać się na stronie festiwalu.

Zapraszamy na seanse stacjonarnie i online oraz inne wydarzenia 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Małgorzata Litwin-Szeliga

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest