X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Czwarty dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

fot. Jarosław Sosiński

Trzeci dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze trwa w najlepsze, a my nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejny dzień pełen wspaniałego kina i fascynujących spotkań. Co czeka nas na Festiwalu w piątek?

Fani polskiego kina powinni dziś śledzić pasmo From Poland. O 17:00 w Cinema City (sala nr 6) będziemy mogli zobaczyć filmową biografię gwiazdy PRL-u Kaliny Jędrusik, czyli „Bo we mnie jest seks”. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką Katarzyną Klimkiewicz i odtwórczynią głównej roli, nagrodzoną Złotym Aniołem Marią Dębską. Z kolei o godzinie 18:00 w CKK Jordanki odbędzie się pokaz „Wszystkich naszych strachów” (reż. Łukasz Ronduda / Łukasz Gutt). Obraz opowiadający prawdziwą historię Daniela Rycharskiego – artysty wizualnego i wierzącego geja – zdobył główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Łukaszem Rondudą i obsadą filmu: Marią Maj, Agatą Łabno i Oskarem Rybaczkiem.

Konkurs główny trwa dalej, a dzisiaj w ramach pasma On Air będzie można zobaczyć dwa filmy. „A feature film about life” (reż. Dovilė Šarutytė) to komediodramat, którego główna bohaterka staje przed zadaniem zorganizowania pogrzebu własnego ojca. Na seans zapraszamy do Cinema City (sala nr 8) o godz. 16:00, a zaraz po nim na spotkanie z reżyserką. Z kolei „Somewhere over the chemtrails” (reż. Adam Koloman Rybanský) to klimatyczna komedia, której akcja dzieje się na czeskiej wsi. Po seansie (Cinema City, sala nr 8, godzina 19:00) odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu.

Piątkowym pokazem specjalnym będzie „Jazz outsider” w reżyserii Janusza Majewskiego. To film dokumentalny o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który na przełomie lat 50. i 60. XX wieku grywał m.in. w zespołach Krzysztofa Komedy i Andrzeja Trzaskowskiego. Seans odbędzie się o godzinie 20:00 w Cinema City (sala nr 6), a zaraz po nim na spotkaniu pojawią się: Janusz Majewski, Sonia Bohosiewicz, Adam Jędrzejowski i Michał Urbaniak.

W ten piątek czekają nas także dwa seanse z pasma Must See Must Be. „Duch śniegów” to film dokumentalny w reżyserii Marie Amiguet i Vincenta Muniera, który opowiada o tybetańskich górach i mieszkającej wśród nich nieuchwytnej panterze śnieżnej. Seans odbędzie się w CKK Jordanki o godz. 16:00. W tej samej sali o godz. 20:45 czeka na nas film „Najgorszy człowiek na świecie”. Ta komedia romantyczna w reżyserii słynnego Joachima Triera śledzi losy Julie, która na chwilę przed trzydziestymi urodzinami stara się uporządkować swoje życie.

Wieczorem zapraszamy na dziedziniec Ratusza Staromieskiego, gdzię odbędzie się pokaz filmu w ramach pasma Kino pod gwiazdami. O 22:00 będziemy mogli tam zobaczyć „I tak Cię kocham” – uroczą komedię romantyczną w reżyserii Michaela Showaltera.

Na nocnych marków, jak codziennie, czekają seanse filmowe na Zamku Krzyżackim. O 22:15 rozpocznie się seans kultowego filmu Jima Jarmuscha „Kawa i papierosy”. To świetna okazja, żeby zobaczyć ten tytuł na wielkim ekranie. Z  kolei o 24:00 zapraszamy na „To przychodzi po zmroku” – doceniany, postapokaliptyczny horror w reżyserii Trey’a Edwarda Shultsa.

Piątek będzie świetnym dniem nie tylko dla kinomanów, ale także dla miłośników literatury. O godzinie 19:00 w Książnicy Kopernikańskiej odbędzie się spotkanie z Agatą Tuszyńską, która opowie o swojej książce „Żongler. Romain Gary”. Spotkanie poprowadzi Mirosław A. Supruniuk, a gościnnie pojawi się na nim Andrzej Zieliński.

Przypominamy także o filmach online, które można oglądać na festiwalowej platformie aż do 11 lipca. Z pełnym programem możecie zapoznać się na stronie Festiwalu. Do zobaczenia na seansach!

Michał Zjawiński

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest