X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Olga” Elie Grappe na 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Trzeciego dnia festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze odbył się seans filmu „Olga” w reżyserii Elie Grappe. Podczas wprowadzenia do seansu obecny był przedstawiciel Ambasady Szwajcarii, attaché kulturalny Matthias Dettling. Widzowie mogli także obejrzeć krótki filmik od Anastasii Budiashkiny, odtwórczyni tytułowej roli.

Film opowiada o 15-letniej ukraińskiej gimnastyczce, która uprawia tę dyscyplinę z prawdziwą pasją. Przebywając na zgrupowaniu w Szwajcarii, dokłada wszelkich starań, aby jak najlepiej wpasować się do drużyny narodowej. W tym czasie w Kijowie zawiązuje się ruch społeczny Euromajdan, który niespodziewanie wciąga w swoje tryby wszystkie bliskie jej osoby. W czasie, gdy Olga przygotowuje się do Mistrzostw Europy, w jej życie wkracza rewolucja, która zmiata wszystko, co stoi na jej drodze.

„Olga” to koprodukcja szwajcarsko-francusko-ukraińska. Co ważne, film był szwajcarskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy (2022) Do tego zdobył na Festiwalu Filmowym w Cannes Nagrodę Stowarzyszenia Autorów, Reżyserów i Kompozytorów (SACD) (2021); a na MFF w Brukseli otrzymał Nagrodę publiczności (2021). Na Toruńskim Festiwalu film powalczy o nagrodę główną w ramach pasma On Air.

Przed pokazem wystąpił attaché kulturalny, Matthias Dettling. Po raz kolejny cieszę się, że jesteśmy obecni na Tofifeście i że na Festiwalu prezentowana jest kinematografia szwajcarska. Dwa lata temu nasza produkcja otwierała Festiwal. Był to film „My Wonderful Wanda”, z udziałem polskiej aktorki Agnieszki Grochowskiej — wspominał Matthias Dettling.

Wprowadzając do filmu, attaché stwierdził, że historia Euromajdanu przedstawiona w filmie, koresponduje z tym, co obecnie dzieje się w Ukrainie, w związku z rosyjską inwazją. Dziś też każdego dnia spotykamy osoby, które musiały pożegnać się ze swoim dotychczasowym życiem i marzeniami i musimy zmierzyć się z problemem życia na wygnaniu. Odniósł się również do Anastasii Budiashkiny, która obecnie przebywa w Szwajcarii i do innych osób, które musiały szukać miejsca do życia poza swoim krajem. W Szwajcarii jest w tej chwili około 60 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Ta liczba nie ma porównania z tym, co Polska zrobiła dla Ukrainy. Natomiast Szwajcarzy również bardzo solidaryzują się z Ukraińcami i są gościnni wobec nich.

Na koniec Matthias Dettling skierował słowa podziękowania dla organizatorów Tofifestu. Chciałbym podziękować Tofifestowi, że kolejny raz zaprasza szwajcarskie kino w swoje progi. W tym roku jesteśmy tu także z jeszcze jednym filmem, „Niebieską Linią” Ursuli Meier. Życzę Państwu miłych seansów!

Następnie widzowie mogli zobaczyć krótką wypowiedź odtwórczyni roli Olgi.

Cześć wszystkim! Mam na imię Anastazja. Jestem aktorką i gram główną rolę w filmie „Olga”. Zapraszam Was na seans. Ja też miałam uczestniczyć w Festiwalu, ale przez pewne sytuacje będę nieobecna. Nagrywam dla Was ten filmik i cieszę się, że przynajmniej w takiej formie mnie zobaczycie i usłyszycie. Jak wszyscy wiecie, w tym momencie w Ukrainie trwa wojna. Ja, jak wiele innych osób, musiałam się ewakuować na jakiś czas z Ukrainy. W tym momencie jestem w Szwajcarii. Chodzę tu do szkoły cyrkowej. Chciałabym wyrazić ogromną wdzięczność polskiej rodzinie, która w momencie, kiedy przekroczyłam granicę pomogła mi, zapewniła nocleg, nakarmiła, ubrała i po prostu wsparła słowem. Wiem, że to oglądacie. Jestem bezgranicznie Wam wdzięczna. Jestem również wdzięczna wszystkim, którzy wspierali i wspierają mnie i nas Ukraińców. Jest to w tym momencie bardzo ważne i bardzo trudne. Życzę Wam miłego seansu. Mam nadzieję, że film Wam się spodoba. Chrońcie swoich bliskich i siebie.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest