X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Piąty dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze

Nie ma lepszego pomysłu na pierwszy lipcowy weekend niż dawka filmowych emocji, które serwuje nam 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Piątego dnia festiwalu nie zwalniamy tempa, przedstawiając widzom nie tylko kolejne perełki świata kinematografii. Sobotni wieczór to także Gala Zamknięcia Festiwalu i koncert Pauliny Przybysz „Music. The Superpower ’22”.

Niczym kubek gorącej kawy, organizatorzy 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze od samego rana oferują najprawdziwszą ucztę dla zmysłów zapalonego kinomana. Wśród pokazów znajdziemy szeroki wybór produkcji z różnych pasm festiwalowych, w tym również coś dla najmłodszych — „Весела ферма” („Klara Muu”) — chorwacki film animowany z ukraińskim lektorem.

Must see must be — czyli projekcje, których nie możecie przegapić. Już w sobotę w ramach 20. MFF Tofifest ujrzymy aż trzy filmy z tego wyjątkowego pasma festiwalowego. Miłośników porannego kina zapraszamy na pełne optymizmu „Rytmy Casablanki”, czyli hip-hopem napisane życie marokańskich nastolatków, które mimo wyraźnie nakreślonego społecznego tła i politycznego przesłania, zarażają widza pozytywną energią. Następnie zobaczymy wybiegające w przyszłość „Atlantis”, historię ukraińskiego żołnierza, który po zakończonej wojnie mierzy się z nową rzeczywistością, traumą i potrzebą ponownego zdefiniowania człowieczeństwa i sensu życia. Wieczorem w przestrzeniach CKK Jordanki swoją projekcję festiwalową będzie miała „Mała mama”, opowieść o ośmioletniej Nelly, która eksplorując tereny, gdzie swoje dzieciństwo spędziła jej matka — Marion, nawiązuje przyjaźń z dziewczynką, która nosi to samo imię. Film opowiada czułą historię o dziecięcej wyobraźni w obliczu utraty bliskiej osoby.

Warte uwagi są również filmy z pasm From Poland oraz Polonica. Zobaczymy tutaj wzruszającą, opartą na faktach historię głuchego mężczyzny, który dzięki wsparciu bliskich spełnia życiowe marzenie, przedstawioną w filmie „Sonata”, a także „Monday um Zehn” — historię o emocjach, trudnych momentach i relacjach, które mogą zmienić wszystko. Oba seanse zwieńczone będą spotkaniami z gośćmi specjalnymi festiwalu, podczas których widzowie będą mieli szansę zapoznać się z kulisami powstawania produkcji i zadać nurtujące pytania ich twórcom.

Sobota to również dzień, w którym miłośnicy klasyków kina będą mieli okazję obejrzeć drugą część trylogii „Ojciec chrzestny”, wyświetlanej w ramach pasma festiwalowego Zjawiska, wielokrotnie nagradzanej produkcji, która jest kontynuacją historii o nowojorskiej rodzinie mafijnej, walczącej o interesy i dobro krewnych.

Dla fanów kina na świeżym powietrzu, organizatorzy Festiwalu przygotowali już ostatnie pokazy filmowe pod gwiazdami. W sobotę na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zobaczyć będziemy mogli chwytający za serce film dokumentalny „Truflarze”, a w ramach seansów w Kinie Zamkowym obejrzymy mrożący krew w żyłach „Babadook”. Pokazy plenerowe zakończy podróż poprzez urokliwe krajobrazy francuskiej prowincji za głównym bohaterem i jego marzeniami o karierze filmowca przedstawionej w „Deerskin” — filmie w reżyserii Quentina Dupieux.

Na Gali Zamknięcia Festiwalu, która odbędzie się w CKK Jordanki, poznamy tegorocznych laureatów z pasma On Air oraz From Poland. Gali towarzyszyć będzie koncert Pauliny Przybysz „Music. The Superpower ’22”. To hołd oddany kinu i artystom. Ze sceny na Jordankach usłyszymy utwory takich wykonawców, jak Radiohead, Billie Eilish, David Byrne czy Whitney Houston. Gościem specjalnym koncertu będzie aktor młodego pokolenia i tegoroczny laureat Nagrody Flisaka — Tomasz Ziętek.

Cały program i terminarz wydarzeń festiwalowych dostępny jest na stronie internetowej festiwalu. Przypominamy, że nie trzeba być posiadaczem karnetu, aby wziąć udział w spotkaniach z gośćmi festiwalu.

Udanego weekendu pełnego filmowych wrażeń!

Maria Górska

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest