X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Niepokorne

Pasmo NIEPOKORNE od kilku lat na stałe zagościło w programie MFF Tofifest. Podkreśla przewodnią ideę festiwalu, by przybliżać postaci i osobowości, które swą niepokornością, wytrwałością lub talentem wyróżniają się, zmieniają bieg historii również tej współczesnej.

Pasmo skupia się na prezentacji kobiet – bohaterek, ich siły, wytrwałości i niestrudzonej konsekwencji w dążeniu do równości i praw obywatelskich. Podczas zbliżającej się odsłony festiwalu w programie pasma znajdzie się siedem niezwykłych tytułów, które przybliżą nam historie wybranych kobiet.

Reżyserka Negin Ahmadi zabierze nas w osobistą podróż o walce o wolność i równouprawnienie kurdyjek walczących w Kobiecej Jednostce Ochrony w swym filmie, będącym polską premierą, „Dream’s Gate”, nominowanym do Kryształowego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

Z kolei dziennikarka Mariana Carbajal przybliży życie kobiet w Salwadorze, w którym to kraju nadal obowiązuje najbardziej restrykcyjne na świecie prawo aborcyjne.

Prezentowany na nowojorskim festiwalu w Tribece film hybrydowy „My Name is Andrea” opowie o Andrei Dworkin jednej z największych wojowniczek o prawa kobiet, która na długo przed powstaniem ruchu Me Too – walczyła o prawa obywatelskie, równość i sprawiedliwość traktowania kobiet.

Historia praw kobiet wróci w kolejnym filmie wyprodukowanym w Ameryce Południowej w argentyńskim obrazie dokumentalnym Juana Solanasa – „Niech stanie się prawem” pokazującym historyczny bunt Argentynek walczących o legalną i bezpieczna przystań aborcyjnych mieszkanek kraju.

Poznamy również tłumaczkę Fidela Castro, Niemkę Monikę Krause, która w czasach kubańskiej rewolucji, odpowiedzialna była za edukację seksualną zyskując przewrotny przydomek Królowej kondomów.

Nie bez przyczyny pokojową nagrodę podczas festiwalu Berlinale w 2023 otrzymał film „Siedem zim w Teheranie”. Obraz  przedstawia historię dziewiętnastoletniej irańskiej architektki wnętrz Reyhaneh Jabbari, która stałem się symbolem oporu i walki o prawa kobiet.

Ostatni film, który zostanie pokazany w paśmie to opowieść o Marin Alsop, wybitnej dyrygentce, która niestrudzenie i z pełną determinacją  mimo przeciwnościom losu, ziściła swoje marzenia i stała się jedną z najwybitniejszych dyrygentek na świecie, tym samym udowadniając, że nie jest to tylko zawód dla mężczyzn.

W programie:

  1. Dream’s Gate, reż. Negin Ahmadi, Iran, Francja, Norwegia 2023, 64'
  2. Judged Bodies, reż. Mariana Carbajal, Salwador, Argentyna 2022, 66'
  3. My name is Andrea, reż. Pratibha Parmar, USA 2022, 94'
  4. Niech stanie się prawem, reż. Juan Solanas, Francja, Argentyna, Urugwaj 2019, 86'
  5. Queen of Condoms, reż. Silvana Ceschi, Reto Stamm, Szwajcaria, Irlandia 2007, 76'
  6. Siedem zim w Teheranie, reż. Steffi Niederzoll, Niemcy, Francja 2023, 97'
  7. The Conductor, reż. Bernadette Wegenstein, USA 2021, 90'

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest