X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

NIEPOKORNE

NIEPOKORNE to pasmo, na które co roku czekają wszyscy widzowie MFF Tofifest. W ramach tej sekcji prezentujemy niezwykłe ludzkie historie ze wszystkich stron świata. Oddajemy głos bohaterom, którzy urzekają i imponują swoją odwagą, charakterem oraz podejmowanymi na co dzień wyzwaniami.

Losy jednostki ukazane na tle przemian społecznych kraju to jeden z najczęstszych toposów w kinie, który pozwala nam poznać daną postać również przez okoliczności, w jakich przyszło jej żyć. W ostatnim czasie coraz chętniej sięgają po niego reżyserki kina dokumentalnego, które chcą nam pokazać, jaki wpływ na bohaterki ich filmów mają rodzina, polityka czy klasa społeczna. Na tegorocznym festiwalu przyjrzymy się tym bohaterkom – mówi kurator sekcji, Artur Zaborski.

Dzięki „Bye Bye Tiberias” poznamy losy Hiam Abbas, gwiazdy „Sukcesji", która dla spełnienia marzeń porzuciła rodzinę w Palestynie.

Myriam El Hajj w „Diaries From Lebanon” naświetla przemilczaną historię Libanu, ryzykując, że jej film nigdy nie zostanie pokazany w jej ojczyźnie.

W „The Mother of All Lies” Asmae El Moudir kieruje kamerę na swoją rodzinę. I odkrywa, jak polityka kraju pozbawiała możliwości spełniania się kolejnych członków jej familii.

W „Teaches of Peaches” śledzimy trasę koncertową tytułowej piosenkarki, która od dawna żyje na własnych zasadach, nie zważając na to, co myślą o tym nieprzychylni jej ludzie.

A dzięki „Lasowi” Lidii Dudy zajrzymy też na polskie podwórko – jej dokument śledzi losy polskiej rodziny, którą dopadł kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią.

Zapraszamy do oglądania filmów, które zbliżają nas do bohaterek i porządkują wiedzę na temat miejsc w jakich żyją.

W programie:

  1. Bye Bye Tiberias, reż. Lina Soualem, Francja, Palestyna, Belgia, Katar, 2023, 82’
  2. Tako rzecze Peaches, reż. Philipp Fussenegger, Judy Landkammer, Niemcy, 2024, 102’
  3. Diaries from Lebanon, reż. Myriam El Hajj, Liban, Francja, Katar, Królestwo Arabii Saudyjskiej, 2024, 110’
  4. Matka wszystkich kłamstw, reż. Asmae El Moudir, Maroko, Królestwo Arabii Saudyjskiej, Katar, Egipt, 2023, 97’
  5. Las, reż. Lidia Duda, Polska, Czechy, 2024, 84’

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest