X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Romantyczno-wampiryczna piątka

W tym roku przygotowaliśmy dla naszych widzów wyjątkowe pasmo filmowe powiązane z motywem przewodnim festiwalu. W ROMANTYCZNO-WAMPIRYCZNEJ PIĄTCE znalazły się tytuły prezentujące wampiry z wielu ciekawych perspektyw.

Bohaterowie wybranych przez nas filmów są nie tylko krwiożerczymi i budzącymi strach potworami, lecz także istotami, którym towarzyszą ludzkie emocje i bolączki. Wampiry widoczne w obiektywie Herzoga i Neila Jordana pokrywają się z wizją Coppoli – ich największym pragnieniem jest odnalezienie miłości, dla której bez wahania poświęciliby swoją naturę i nieśmiertelność. Ta bowiem stała się dla nich najcięższą, odbywaną w samotności, karą.

W filmie “Nosferatu – symfonia grozy” Friedrich Wilhelm Murnau podejmuje próbę adaptacji powieści “Dracula” Brama Stokera. Reżyser wprowadza motywy i zabiegi, które na zawsze odmienią kino gatunkowe.

“Dracula” Toda Browninga prezentuje intrygującą postać wampira na pograniczu kina niemego i dźwiękowego.

Carl Theodor Dreyer przedstawia widzom “Wampira” pełnego nadprzyrodzonych istot, wykorzystując grę świateł do budowania klimatu grozy.

“Nosferatu wampir” to film, w którym na pierwszy plan wybija się nie żądza krwi, lecz potrzeba miłości. Werner Herzog po ponad pięćdziesięciu latach dokonuje remake’u dzieła Murnaua, uzupełniając postać Draculi o ludzkie odruchy.

Natomiast w nominowanym do Oscara “Wywiadzie z wampirem” spotkamy m.in. Brada Pitta, Toma Cruise’a i Kirsten Dunst w rolach nieśmiertelnych istot zaskakująco podobnych do otaczających ich ludzi.

Zanurzcie się w filmowym motywie wiecznej miłości, która jest w stanie odmienić nawet tysiącletnie potwory!

W programie

  1. Nosferatu – symfonia grozy, reż. Friedrich Wilhelm Murnau, Niemcy, 1922, 94’
  2. Dracula, reż. Tod Browning, USA, 1931, 74’
  3. Wampir, reż. Carl Theodor Dreyer, Niemcy, Francja, 1932, 73’
  4. Nosferatu wampir, reż. Werner Herzog, Francja, RFN, 1979, 107’
  5. Wywiad z wampirem, reż. Neil Jordan, USA, 1994, 123’

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest