X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Pokaz specjalny filmu Anity Bugajskiej i Janusza Schwertnera na TOFIFEST!

fot. Marcin Górzyński

W programie festiwalu co roku uwzględniamy pokazy specjalne. Znajdują się wśród nich zarówno filmy rozpoznawalnych, jak i wciąż nieodkrytych twórców, produkcje poruszające istotne problemy społeczne oraz dokumenty prezentujące wyjątkowe życiorysy. Jedną z tegorocznych projekcji będzie film „Nic nie czuję” Anity Bugajskiej i Janusza Schwertnera, opowiadający o polskim systemie psychiatrii dziecięcej.

„Nic nie czuję” to dokument wyprodukowany przez Onet i YPO (Young Presidents’ Organization) w reżyserii Anity Bugajskiej i Janusza Schwertnera, przedstawiający historię czwórki dziecięcych bohaterów i ich rodzin. Martyna, Oliwka, Kordian i Wiktor byli pacjentami polskich szpitali psychiatrycznych, w których spotkali się z niezrozumieniem i obojętnością. Bezradność placówek doprowadziła do wielu tragedii; twórcy filmu skłaniają widzów do refleksji nad działaniami, które możemy podjąć, aby im zapobiec.

Chcieliśmy, żeby ten film był zaczątkiem ogromnej zmiany. Żeby sprawa psychiatrii dziecięcej i zdrowia psychicznego młodych ludzi była traktowana priorytetowo. Dziś jesteśmy szczęśliwi, że ta zmiana faktycznie się dokonuje. „Nic nie czuję” to jednak film przede wszystkim o emocjach, wrażliwości, o samotności w tłumie. Jest dla każdego. Każdemu z nas zadaje trudne pytania; na część z nich postaramy się odpowiedzieć publiczności festiwalu w czasie spotkania po projekcji filmu — mówi Janusz Schwertner, reżyser produkcji, który spotka się z widzami festiwalu w piątek 28 czerwca.

Kiedy mówią tytułowe: „Nic nie czuję”, tak naprawdę mają na myśli, że czują tak wiele emocji, że aż trudno im je wyrazić. Że chcieliby coś czuć albo że wygodniej jest już nie czuć. Wszystkie rozmowy, jakie odbyliśmy z młodymi bohaterami naszego filmu i ich rodzicami, pokazały nam, że jego tematem nie może być tylko tragiczny stan psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Polsce. Chcieliśmy opowiedzieć też o sile, jaką mają nasi bohaterowie. Bo to naprawdę bohaterowie. To młodzi ludzie o niezwykłej wrażliwości i ich rodzice, którzy nie poddawali się w walce o zdrowie dzieci, mimo mnóstwa przeciwności — systemowych i nie tylko. „Nic nie czuję” jest krzykiem o to, żeby zwrócić uwagę na stan polskiej psychiatrii, ale też po prostu — na siebie nawzajem. Jesteśmy zaszczyceni tym, że film będzie wyświetlony podczas festiwalu Tofifest. Mamy nadzieję, że dołączycie też do spotkania z nami po projekcji — dodaje Anita Bugajska, reżyserka filmu, która również będzie gościnią festiwalu.

Projekt powstał we współpracy z Jackiem Bławutem, Michałem Oleszczykiem oraz inicjatywą „Młode Głowy” Fundacji UNAWEZA, której założycielką jest Martyna Wojciechowska.

W programie

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest