X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Retrospektywa Heleny Grossówny w ramach Roku Kobiet Odważnych w województwie kujawsko-pomorskim na TOFIFEST!

Z Torunia wywodzi się wielka gwiazda przedwojennego kina – Helena Grossówna. Z okazji 120. rocznicy urodzin aktorki oraz ogłoszenia roku 2024 Rokiem Kobiet Odważnych decyzją Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w ramach festiwalu zaprezentujemy wybrane filmy z jej udziałem.

Rodowita torunianka, wielka artystka, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Aktorka filmowa i teatralna, która występowała na ekranie m.in. u boku Eugeniusza Bodo. Helena Grossówna to postać znana nie tylko mieszkańcom regionu, ale także fanom polskiego kina i ponadczasowych utworów, takich jak „Ach, jak przyjemnie”. W ramach specjalnego pasma filmowego przypomnimy widzom Tofifest wyjątkowe produkcje z jej udziałem, które zabiorą nas w sentymentalną podróż pełną uśmiechów i wzruszeń.

„Dodek na froncie” to prawdziwa komedia omyłek, rozpoczynająca się od alternatywnej historii wybuchu I wojny światowej.

W „Królowej przedmieścia” w reżyserii Eugeniusza Bodo piękna Mania zakochuje się z wzajemnością w Zygmuncie, hrabim i artyście. Ich miłość napotyka jednak liczne przeszkody.

„Paweł i Gaweł” to seans z udziałem Heleny Grossówny i Eugeniusza Bodo. Bohaterowie mierzą się z trudnościami finansowymi, które próbują zniwelować za pomocą działalności artystycznej i wynalazczej.

„Piętro wyżej” przedstawia historię Hipolita, wielbiciela muzyki poważnej, Henryka, fana muzyki rozrywkowej i jego bratanicy, których perypetie gwarantują widzom dużą dawkę humoru, romansu i zróżnicowanych melodii.

Tytułowa „Zapomniana melodia” to utwór skomponowany przez zakochanego Stefana dla Helenki, który nieoczekiwanie wpływa na losy bohaterów. To właśnie ten film podarował widzom piosenkę „Ach, jak przyjemnie” w wykonaniu Heleny Grossówny.

„O dwóch takich, co ukradli księżyc” to opowieść o przygodach niesfornego rodzeństwa, które wyrusza w podróż, aby sprzedać księżyc i tym samym zapewnić sobie bogactwo.

W programie:

  1. Dodek na froncie, reż. Michał Waszyński, Polska, 1936, 81’
  2. Piętro wyżej, reż. Leon Trystan, Polska, 1937, 84’
  3. Królowa przedmieścia, reż. Eugeniusz Bodo, Polska, 1938, 75’
  4. Paweł i Gaweł, reż. Mieczysław Krawicz, Polska, 1938, 82’
  5. Zapomniana melodia, reż. Konrad Tom, Jan Fethke, Polska, 1938, 82’
  6. O dwóch takich, co ukradli księżyc, reż. Jan Batory, Polska, 1962, 80’

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest