X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

„Błazny”, „Wariaci” i podróże kamperem po Europie – prezentujemy filmy konkursu FROM POLAND!

Już czas zaprezentować jedną z najważniejszych sekcji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, czyli konkurs From Poland, skupiający najciekawsze dokonania polskich twórców kina. Selekcji tytułów co roku dokonuje Łukasz Maciejewski, doświadczony krytyk filmowy. Reżysera, który zdobędzie nagrodę Złotego Anioła za najlepszy film polski, wybierze natomiast publiczność. Festiwalowe seanse uświetnią spotkania z naszymi gośćmi, m.in. Arturem Żmijewskim, Olgą Chajdas, Gabrielą Muskałą, Heleną Norowicz i Mateuszem Więcławkiem.

Konkurs „From Poland” to przegląd tego, co w polskim sezonie najwartościowsze, ale także próba diagnozy: jak dzisiaj wygląda rodzime kino, czego mu brakuje, co jest zaś jego wartością – mówi kurator sekcji, Łukasz Maciejewski. – Wybór jest nieprzypadkowy, poprzedzony refleksją i wewnętrznymi dylematami: jak dobrać tytuły, żeby komponowały się w jedną całość, stanowiły zarazem wewnętrznie rozwibrowany obraz kina młodych, debiutujących twórców, ale i klasyków, lub artystów o znaczącym dorobku? Dlatego pokażemy zarówno zaskakującego w formie i treści „Campera” czy zrealizowany z przejmującą wrażliwością filmowy esej „Ultima Thule” Klaudiusza Chrostowskiego, jak i piękną adaptację Korczaka, czyli „Kajtka Czarodzieja” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Kino „From Poland” będzie kinem pełnym zaskoczeń – dodaje.

W tym roku zaprezentujemy widzom 12 tytułów. Wiele z nich, tak jak „Chłopi”, spotkało się z powszechnym uznaniem i zdobyło liczne nagrody. Wybrane przez nas projekty zaowocowały również wyjątkowymi kreacjami aktorskimi, m.in. rolami Magdaleny Cieleckiej i Marty Nieradkiewicz w „Lęku” czy występem Artura Paczesnego w „Tyle co nic” i Kamili Urzędowskiej w „Chłopach”. W zestawieniu nie zabrakło również przedpremierowego pokazu filmu „Camper”, opowiadającego pełną przygód historię podróży po Europie.

„Kobieta z…” to inspirująca opowieść o odwadze, trudach macierzyństwa oraz skomplikowanych relacjach z bliskimi i społeczeństwem, z którymi mierzą się osoby niebinarne.

„Sami swoi. Początek” to prequel uwielbianej przez widownię historii w reżyserii Artura Żmijewskiego.

„Chłopi” są adaptacją powieści Władysława Reymonta, przedstawiającej realia życia w XIX-wiecznej wsi i historię tragicznej miłości.

Tytułowi „Wariaci”, Eryk i Karolka, po wyjściu z więzienia rozpoczynają pełną przygód podróż po Polsce.

Bohaterowie „Błaznów”, studenci wydziału aktorskiego, dowiadują się, że film dyplomowy z ich udziałem zrealizuje znany reżyser. I zrobią wszystko, aby w nim wystąpić, choć granica między sztuką a rzeczywistością zaczyna się zacierać.

„Ultima Thule” to opowieść o stawianiu czoła dzikiej naturze, pracy i nowym relacjom podczas podróży w nieznane.

„Lęk” przedstawia wyjątkową relację sióstr, które, choć zupełnie różnią się charakterem, zrobią dla siebie wszystko. Nawet wtedy, gdy jedna z nich postanawia odebrać sobie życie.

„Imago” to wyjątkowy projekt Olgi Chajdas i Leny Góry, udowadniający, że czasami odnalezienie się w nowym porządku bywa niezwykle trudne, bez względu na kształt dotychczasowego ustroju.

„Tyle co nic” to dramat społeczny osadzony w realiach polskiej wsi ze znakomitą rolą Artura Paczesnego w reżyserii Grzegorza Dębowskiego.

„Fin del Mundo?” to surrealistyczna opowieść o niezwykłej rodzinie o nadprzyrodzonych mocach, która uruchamia znajomości w zaświatach, aby wydostać się z kłopotów.

Bohaterowie „Campera” postanawiają przełamać codzienną rutynę, a wspólna podróż skłania ich do przewartościowania swoich dotychczasowych priorytetów.

„Kajtek Czarodziej” uczy nas miłości do dzieci i respektowania ich granic zarówno w świecie pełnym magii, jak i w codziennej rzeczywistości.

Fundatorem nagrody w konkursie From Poland jest Studio Podłóg Ablux.

W programie:

 1. Kobieta z…, reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, Polska, Szwecja, 2023, 132’
 2. Sami swoi. Początek, reż. Artur Żmijewski, Polska, 2024, 119’
 3. Chłopi, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, Polska, 2023, 110’
 4. Wariaci, reż. Jan Jakub Kolski, Polska, 2023, 119’
 5. Błazny, reż. Gabriela Muskała, Polska, 2023, 83’
 6. Ultima Thule, reż. Klaudiusz Chrostowski, Polska, 2023, 79’
 7. Lęk, reż. Sławomir Fabicki, Polska, Szwajcaria, Niemcy, 2023, 96’
 8. Imago, reż. Olga Chajdas, Polska, Holandia, Czechy, 2023, 113’
 9. Tyle co nic, reż. Grzegorz Dębowski, Polska, 2023, 93’
 10. Fin del Mundo?, reż. Piotr Dumała, Polska, 2023, 83’
 11. Camper, reż. Łukasz Suchocki, Polska, 2023, 77’
 12. Kajtek czarodziej, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska, Czechy, Słowacja, 2023, 98’

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest