X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Kamila Urzędowska laureatką Złotego Anioła dla Europejskiej Aktorki Bella Woman!

fot. Filip Klimaszewski

Złotym Aniołem dla Europejskiej Aktorki BELLA WOMAN nagradzamy artystki, które w swojej twórczości wykazują się temperamentem i wrażliwością. Wraz ze sponsorem głównym festiwalu TZMO SA, właścicielem marki Bella, chcemy w ten sposób wyróżnić wszechstronnie utalentowane młode twórczynie kina. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Złotego Anioła wręczymy Kamili Urzędowskiej, odtwórczyni głównej roli w najnowszej adaptacji powieści „Chłopi”. Aktorka spotka się z widzami 28 czerwca po projekcji filmu.

Kamila Urzędowska to jedna z najbardziej utalentowanych polskich aktorek młodego pokolenia. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych, a inspirację do podjęcia kariery aktorskiej stanowiły dla niej spektakle Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Wystąpiła w kilku sztukach odgrywanych na deskach teatru uczelni, m.in. w „Siksach” w reż. Cezarego Ibera. Debiutem fabularnym aktorki była rola w produkcji „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” Macieja Kawulskiego (2019). Rok później zagrała w filmie „25 lat niewinności” Jana Holoubka (2020) a w 2022 roku w „Zołzie” Tomasza Koneckiego.

Przełomem w jej karierze okazała się jednak rola Jagny Paczesiówny w filmie „Chłopi” DK Welchman i Hugha Welchmana (2023), która przyniosła jej międzynarodową sławę oraz uznanie krytyków i publiczności. Produkcja, którą w weekend otwarcia obejrzało w Polsce ponad 141 000 widzów, odniosła sukces artystyczny i komercyjny, zdobywając liczne nagrody oraz nominacje. Film był polskim kandydatem do Oscara. Za kreację reymontowskiej bohaterki Kamilę Urzędowską nominowano do Polskich Nagród Filmowych – Orłów – w kategoriach Najlepsza główna rola kobieca oraz Odkrycie roku. Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni została uhonorowana nagrodą „Chopard Loves Cinema” i Kryształową Gwiazdą ELLE. W 2024 roku, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, otrzymała prestiżową nagrodę European Shooting Star, przyznawaną najbardziej obiecującym aktorkom i aktorom młodego pokolenia.

W programie:

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest