X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Zbigniew Zamachowski laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą!

Wybitny polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, artysta wszechstronny. Widzowie znają go nie tylko z różnorodnych ról teatralnych i filmowych, ale także jako głos wielu kultowych postaci animowanych. Z dumą prezentujemy tegorocznego laureata Złotego Anioła za niepokorność twórczą, Zbigniewa Zamachowskiego.

W gronie tegorocznych laureatów znajdzie się Zbigniew Zamachowski, którego droga twórcza sama w sobie jest encyklopedią i swoistym przewodnikiem po historii polskiego kina. Jego role, zawsze odważne, bezkompromisowe i zaskakujące, to wyżyny aktorskiego kunsztu, który towarzyszy nam już od wielu lat. Szlaki każdej studentki i studenta filmoznawstwa zawsze wyznaczają reżyserzy i nurty filmowe, ale i aktorskie talenty. Zbigniew Zamachowski należy właśnie do tego grona aktorów, które prowadzi nas po zaułkach sztuki filmowej – mówi Kafka Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Zbigniew Zamachowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985). Jego debiutem filmowym była  wspaniała rola Ryśka w „Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego z 1981 roku. Za nią przyszły kolejne sukcesy i współpraca z wybitnymi reżyserami. Wystarczy wspomnieć kilka tytułów i nazwisk: „Dekalog X” oraz „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ucieczkę z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego czy „Pianistę” Romana Polańskiego. W ostatnich latach widzowie mogli podziwiać jego role w filmach młodych reżyserów, aktor grał w  „Sweat” Magnusa von Horna, „Nocy w przedszkolu” Rafała Skalskiego i „Tarapatach” Marty Karwowskiej.

Zbigniew Zamachowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie (1989). W 1990 roku aktor został uhonorowany Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanowe role męskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w 1994 za kreację Tomasza Siwka w „Zawróconym” Kazimierza Kutza i 2006 za rolę  Mariana w „Przybyli ułani” Sylwestra Chęcińskiego. W 2002 roku otrzymał Orła – Polską Nagrodą Filmową za rolę Edzia w „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego, dwa lata później wyróżniony został tą samą nagrodą za kreację postaci Jaśka w filmie „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego. Aktora uhonorowano Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

W programie

  1. Sami swoi. Początek, reż. Artur Żmijewski, Polska, 2024, 119’
  2. Błazny, reż. Gabriela Muskała, Polska, 2023, 83’

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest