X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Złoty Anioł za niepokorność twórczą dla Jerzego Skolimowskiego!

fot. Skopia Film

Nagrodę za niepokorność twórczą podczas tegorocznej gali otwarcia MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbierze wybitny reżyser, scenarzysta, aktor, producent, poeta i malarz, znany na całym świecie i nominowany do Oscara mistrz kina, Jerzy Skolimowski. W ramach festiwalu widzowie będą mieli szansę zapoznać się z retrospektywną artysty. Na dużym ekranie pokażemy sześć spośród jego wybitnych dzieł.

Jerzy Skolimowski to niekwestionowany mistrz polskiej i światowej kinematografii. Jego twórczość na stałe zapisała się złotymi zgłoskami w historii kina, a kolejne dzieła artysty dostarczają nam niezwykłych przeżyć i jak zawsze skłaniają ku głębokiej, intensywnej refleksji. To dla mnie wielki zaszczyt, że podczas tegorocznej edycji będziemy mogli uhonorować go Złotym Aniołem za niepokorność twórczą. Artystę, który każdorazowo zaprasza widza w zaskakującą i jedyną w swoim rodzaju filmową podróż po świecie i samym sobie - mówi Kafka Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Jerzy Skolimowski urodził się 5 maja 1938 roku w Łodzi. W 1963 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Zrealizował wówczas etiudy „Oko wykol” (1960), „Hamleś” (1960), „Rzeźba” (1961), „Pieniądze albo życie” (1961) oraz „Erotyk” (1961), w których wystąpili m.in. Gustaw Holoubek, Elżbieta Czyżewska czy Stanisław Dygat. W trakcie studiów nawiązał współpracę z Andrzejem Wajdą i Romanem Polańskim, współtworząc scenariusz do „Niewinnych czarodziejów” (1960), a rok później - do „Noża w wodzie”.

Reżyserskim debiutem fabularnym Jerzego Skolimowskiego był „Rysopis” z 1964 roku, do którego napisał on również scenariusz. Obsadził także samego siebie w roli głównego bohatera, Andrzeja Leszczyca, którego dalsze losy opowiedział w kolejnych pełnych metrażach o tytułach „Walkower” (1965) i „Ręce do góry” (1967). Trylogia otrzymała wiele nagród na prestiżowych festiwalach, m.in. Grand Prix za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Arnhem i Nagrodę im. Andrzeja Munka. Wielki zagraniczny sukces odniósł francuskojęzycznym filmem „Start” (1967), który został uhonorowany Złotym Niedźwiedziem za Najlepszy Film oraz nagrodą Unicrit Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Zrealizowany w Wielkiej Brytanii „Wrzask” (1978) otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Artysta został ponownie uhonorowany we Francji cztery lata później, odbierając Nagrodę Jury za scenariusz do filmu „Fucha” (1982). Jego film „Latarniowiec” (1985) zdobył Nagrodę Specjalną Jury oraz Nagrodę Związku Włoskich Dziennikarzy Filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. „Cztery noce z Anną”, które miały swoją premierę w 2008 roku, nagrodzono m.in. Polską Nagrodą Filmową Orzeł za Najlepszą reżyserię oraz Najlepsze zdjęcia, Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego Za Granicą, Nagrodą za dźwięk i Nagrodą za scenografię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Tokio. Obraz Skolimowskiego pt. „Essential Killing” (2010) zdobył uznanie na całym świecie i przyniósł jego twórcom m.in. Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę za najlepszą rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz Orły za Najlepszy film, Najlepszą reżyserię, Najlepszą muzykę i Najlepszy montaż. Film okazał się również zwycięzcą Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: zdobył nagrodę Złote Lwy, a także nagrody za reżyserię, zdjęcia, muzykę i montaż. Za film „11 minut” (2015) reżyser otrzymał m.in. Wyróżnienie Specjalne Jury Młodych w Wenecji. Jego najnowszy film, „IO” (2022), został nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy film międzynarodowy, a także uhonorowany m.in. Nagrodą Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz Orłem za Najlepszy film, reżyserię, scenariusz, zdjęcia, muzykę i montaż.

W programie

  1. Rysopis, Polska, 1964, 71’
  2. Walkower, Polska, 1965, 70’
  3. Ręce do góry!, Polska, 1967, 76’
  4. Na samym dnie, RFN, USA, 1970, 88’
  5. Wrzask, Wielka Brytania, 1978, 83’
  6. IO, Polska, Włochy, 2022, 88’

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest