X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Przyjaźń na Islandii, młodzieńczy bunt w Himalajach i inne historie ze świata w ramach pasma ON AIR. Prezentujemy filmy konkursu głównego!

Przedstawiamy tytuły dziewięciu produkcji, które w tym roku powalczą o Grand Prix festiwalu, czyli Złotego Anioła konkursu głównego MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze – Międzynarodowego Konkursu Pierwszych i Drugich Filmów Pełnometrażowych ON AIR.

ON AIR to najważniejsze pasmo filmowe MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, w ramach którego widzowie mogą zobaczyć na dużym ekranie pokazy premierowe wielu niepokornych dzieł. Staranna selekcja co roku obejmuje produkcje opowiadające historie z całego świata, zaskakujące swoją formą lub treścią. Podczas tegorocznej edycji będą to m.in. filmy „Je'vida”, „All About the Levkoviches”, „78 days”, „Elbow” i „Solitude”, których twórcy, Katja Gauriloff, Ádám Breier, Emilija Gašić, Jamila Wenske oraz Ninna Pálmadóttir, przyjadą do Torunia, aby spotkać się z publicznością festiwalu po poszczególnych projekcjach. W paśmie znalazły się również debiuty fabularne zrealizowane we Francji, Indiach czy Iranie. Zwycięzcę konkursu (reżyserkę lub reżysera) wybierze jury w składzie: Kinga Dębska, Katarzyna Figura, Damian Kocur, Wojciech Urbański, Zbigniew Zamachowski.

„78 days” to wstrząsająca opowieść o bombardowaniu Serbii przez siły zbrojne NATO. Kiedy ojciec trzech dziewczynek musi odbyć służbę w wojsku, rodzina próbuje zachować pozory normalności.

„All About the Levkoviches” to historia skłóconej żydowskiej rodziny. Przedstawiciele kilku pokoleń próbują odbudować relacje między sobą po śmierci ukochanej żony jednego z nich.

Bohaterka „Elbow”, Hazel, wysłała już niezliczone ilości podań o pracę, ale jak dotąd nikt nie zaprosił jej na formalną rozmowę. Pewnego dnia podejmuje więc decyzję o wyjeździe do Istambułu.

W „Girls Will Be Girls” poznajemy Mirę uczęszczającą do szkoły z internatem w Himalajach. Dziewczyna jest bardzo zdolna, czym zasługuje na pochwały rodziców i nauczycieli. Jednak pewnego dnia, gdy przystojny Siri staje się dla niej obiektem pożądania, w Mirze rodzi się bunt wobec rygorystycznych zasad.

W filmie „Je’vida” ciotka i siostrzenica przyjeżdżają do Laponii, aby przygotować otrzymany w spadku dom na sprzedaż. Kiedy relacja między nimi zaczyna się rozwijać, kobiety nabywają poczucie własnej wartości oraz uczą się doceniać swoje pochodzenie. To pierwszy w historii film fabularny opowiedziany w lapońskim dialekcie skolt, którym mówi dzisiaj zaledwie 300 ludzi na świecie.

„Me, Maryam, the Children and 26 Others” to opowieść o kobiecie, która postanawia wynająć swój dom ekipie filmowej. Już kilka dni wystarcza, aby jej spokojne i samotne życie wywróciło się do góry nogami.

W „Solitude” małomówny rolnik przenosi się z islandzkiej wsi do stolicy, gdzie nawiązuje wyjątkową nić porozumienia z małym chłopcem.

Lydia, bohaterka „The Rapture”, wplątuje się w skomplikowaną sytuację. Spotyka atrakcyjnego Milo, a decydując się na niezobowiązującą seksualną przygodę, uruchamia lawinę kłamstw. Zaczyna bowiem snuć fałszywą opowieść, zgodnie z którą dziecko przyjaciółki należy do niej samej, a Milo jest jego ojcem.

„The Lost Boys” to z kolei niezwykle emocjonalny obraz miłości, wrażliwości i seksualności, będący jednocześnie częścią współczesnego kina społecznego, którego akcja toczy się w zakładzie poprawczym.

W programie:

  1. 78 days, reż. Emilija Gašić, Serbia, 2024, 82’
  2. All About the Levkoviches, reż. Ádám Breier, Węgry, 2024, 85’
  3. Elbow, reż. Aslı Özarslan, Niemcy, 2024, 86’
  4. Girls Will Be Girls, reż. Shuchi Talati, Indie, Francja, 2024, 117’
  5. Je’vida, reż. Katja Gauriloff, Finlandia, 2023, 99’
  6. Me, Maryam, The Children and 26 Others, reż. Farshad Hashemi, Iran, Niemcy, Czechy, 2024, 101’
  7. Solitude, reż. Ninna Pálmadóttir, Islandia, Słowacja, 2023, 75’
  8. The Lost Boys, reż. Zeno Graton, Belgia, Francja, 2023, 83’
  9. The Rapture, reż. Iris Kaltenbäck, Francja, 2023, 97’

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest