Tofifest

Newsletter

Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze
Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

10 do 11

11’e 10 kala · reż. Pelin Esmer
Turcja, Niemcy, Francja 2009, 110’
Polska premiera

10 to 11 to historia zapalonego kolekcjonera Mithata i dozorcy budynku o imieniu Ali. Dla Mithata Stambuł kończy się tam, gdzie jego zbiory, a dla Alego to tylko jego blok i kilka budynków dookoła. Kiedy sąsiedzi, obawiający się trzęsienia ziemi i chcący mieszkać w budynku o wyższej wartości, decydują się na jego przebudowę, dla Mithata zaczyna się walka o ocalenie kolekcji — najtrudniejsza w jego życiu. Budynek staje się wspólnym losem tych dwóch samotnych mężczyzn. Ich znajomość zaczyna się od współpracy nad ocaleniem ciągłości zbiorów, zmienia się, gdy Mithat przekazuje Stambuł Alemu, a kończy się w momencie, gdy mimo woli wzajemnie zmieniają swoje przeznaczenie.

Reżyser:Pelin Esmer
Scenariusz:Pelin Esmer
Zdjęcia:Özgür Eken
Montaż:Ayhan Ergürsel, Pelin Esmer, Cem Yildirim
Obsada:Nejat Isler, Mithat Esmer, Laçin Ceylan, Tayanç Ayaydin
Nagrody:Nagroda Specjalna Jury / Special Prize Of The Jury (MFF / IFF Istambul 2009); Najlepszy Film / Best Film, Najlepszy Scenariusz / Best Screenplay (Adana Golden Boll Film Festival 2009); FIPRESCI Award (2009); Najlepszy Film / Best Film (Rotterdam Film Festival)

Pelin Esmer urodziła się w 1972 roku w Istambule, gdzie też dorastała. Po ukończeniu studiów na socjologii, brała udział w warsztatach kina tureckiego po okiem reżysera Yavuza Ozkana. Pracowała jako pierwszy asystent reżysera przy wielu tureckich i zagranicznych filmach — fabularnych, dokumentalnych, a także reklamach. Prowadzi wykłady na temat tworzenia filmów dokumentalnych istambulskim Uniwersytecie Kadir Has.

Filmografia:

  • 2002: The Collector
  • 2005: The Play
  • 2009: 10 to 11