Konkurs główny On Air zwyciężył film „Lesson Learned” w reż. Bàlinta Szimlera, a konkurs From Poland – „Pod szarym niebem” w reż. Mary Tamkovich. Złote Anioły za niepokorność twórczą odebrali Kazik Staszewski i Mirosław Baka. Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia FLISAK otrzymała Katarzyna Warnke. Nagrodę Filmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Poli Negri dla aktorki odebrała Agnieszka Dulęba-Kasza. Nagrodę im. Ryszarda Bugajskiego dla najlepszego reżysera polskiego filmu w konkursie From Poland została wręczona Monice Majorek.
W piątek 4 lipca w CKK Jordanki odbyła się uroczysta Gala Zamknięcia 23. MFF BellaTOFIFEST. Poznaliśmy laureatów Międzynarodowego Konkursu Pierwszych i Drugich Filmów Pełnometrażowych On Air oraz Konkursu Filmów Polskich From Poland.
Wyróżnienia oraz Grand Prix konkursu głównego On Air przyznało jury w składzie: Gabriela Muskała, Jowita Budnik, Anna Maliszewska, Andrzej Konopka, Piotr Trojan i Tomasz Wasilewski.
Grand Prix festiwalu otrzymał film Lesson Learned w reż. Bàlinta Szimlera.
Nagrodę główną otrzymuje odważny, bolesny a jednocześnie pełen humoru film, w którym szkoła jest przerażającym mikrokosmosem opresji i manipulacji. Precyzyjnie stworzona alegoria przemocowego systemu społecznego i politycznego który niszczy i dehumanizuje. Zachwyciła nas oryginalna forma, precyzyjne opowiadanie i doskonale kreacje aktorskie. Tragikomiczny ton sprawia ze opowieść o tym jak łatwo zniszczyć człowieka staje się jeszcze bardziej bolesna – uzasadnili wybór członkowie jury Tomasz Wasilewski i Anna Maliszewska.
Jury postanowiło przyznać także trzy wyróżnienia: dla Myriem Akheddough, odtwórczyni głównej roli w filmie Wierzymy Ci w reż. Charlotte Devillers i Arnauda Dufeysa, a także dla filmów Manas w reż. Marianny Brennand oraz Christy w reż. Brendana Canty’ego.
Nagrodę w konkursie From Poland, gdzie zwycięzcę wskazuje festiwalowa publiczność, otrzymał film Pod szarym niebem w reż. Mary Tamkovich.
Dziękuję każdej osobie, która przyczyniła się do powstania tego filmu. Doceniam to w sposób szczególny, gdyż w kraju, którego historię opowiada, nie byłby możliwy. Dziękuję aktorkom i aktorom, którzy włożyli w ten film całe swoje serce. Ta nagroda, jak każda, którą dostaje ten film, należy się nie tylko nam, ale tym osobom, które pozwoliły nam opowiedzieć swoją historię – mówiła reżyserka.
Złote Anioły za niepokorność twórczą powędrowały do rąk Mirosława Baki i Kazika Staszewskiego.
W szkole teatralnej uczono nas tego, że aktorstwo wymaga pokory. Ja wszystko to wziąłem sobie do serca, ale jak widać nie dość skutecznie, bo dostaję dziś nagrodę za niepokorność. W tym roku mija dokładnie 40 lat od mojego debiutu filmowego. Po tych 40 latach z całą pewnością mogę stwierdzić, że zarówno w życiu, jak i w aktorstwie, czasami z pokorą, czasami niepokornie – najważniejsze jest, żeby chodzić swoją własną drogą, i gdzieś tam pod koniec tej drogi usiąść sobie w fotelu i zamruczeć pod nosem… „I did it my way” – mówił na scenie Mirosław Baka.
Chciałbym bardzo podziękować za tę wspaniałą nagrodę. Miałem tu niecałe dwie godziny temu spotkanie z festiwalową publicznością. Zadano mi pytanie - od kiedy to ja przyjmuję nagrody? Przestałem już być takim nieprzyjmującym nagrody. Zapytano mnie także o to, jak to jest być artystą niepokornym. I trochę zgłupiałem. Otóż trzeba znaleźć jakiś złoty środek. Nie może być tylko niepokorność i pokorność. Musi być trochę tego, trochę tego – powiedział Kazik Staszewski.
Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia FLISAKA dla utalentowanych twórców związanych z regionem otrzymała Katarzyna Warnke.
Pewnie widać, że jestem bardzo wzruszona. Pochodzę z polskiej prowincji – z Grudziądza. Do Torunia przyjeżdżało się jak do wielkiego miasta. Chciałabym wspomnieć o ludziach, którzy przyczynili się do mojego rozwoju w Grudziądzu. Pani Barbarze Polak, profesorowi Czarskiemu, profesor Chmielewskiej, Jerzemu Leszczyńskiemu, profesor Poprzęckiej, Krzysztofowi Globiszowi, Jerzemu Treli. Chciałabym powiedzieć, że dzisiejsza młodzież bardzo potrzebuje naszej uwagi. Nie znikajmy w telefonach i nie pozwalajmy znikać im w telefonach. Dostrzegajmy ich potencjał, zainteresowania. Prowadźmy ich tam, gdzie mogą się czegoś dowiedzieć. Atencja jest dla mnie synonimem miłości, i to jest właśnie najpiękniejsze, co możemy im dać – powiedziała artystka.
Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego im. Poli Negri dla aktorki otrzymała Agnieszka Dulęba-Kasza.
Szanowni państwo, nie mogłabym sobie wymarzyć lepszej daty, żeby odebrać tak ważną nagrodę. 4 i 7 to moje ulubione cyfry. Dziś jest 4 lipca, a ja mam urodziny – 47! Bardzo dziękuję! Muszę powiedzieć, że moje życie zaczęło się w magiczny sposób zmieniać, odkąd zrobiliśmy film „Sezony” w Toruniu – mówiła aktorka.
Po raz pierwszy wręczona została Nagroda im. Ryszarda Bugajskiego dla najlepszego reżysera polskiego filmu w konkursie From Poland. Laureatką nagrody została Monika Majorek, reżyserka filmu Innego końca nie będzie.
Bardzo serdecznie dziękuję. To dla mnie duży zaszczyt, żeby odebrać nagrodę imienia tak wspaniałego reżysera. Dziękuję także twórcom i organizatorom tego festiwalu, za stworzenie miejsca, gdzie rozmowy z publicznością są naprawdę bardzo szczere, długie, i pozostają w głowie przez cały dzień – oświadczyła reżyserka.
Wieczór uświetnił koncert jednego z najwybitniejszych polskich artystów – Kazika Staszewskiego. Laureat Złotego Anioła za niepokorność twórczą swoim brawurowym występem sprawił, iż Gala Zamknięcia 23. MFF BellaTOFIFEST trwale zapisała się w historii naszego festiwalu.
Szymon Szatan