Tofifest

Newsletter

Kino pod Gwiazdami
Zabytkowa przestrzeń Torunia nie daje o sobie zapomnieć, zatem podczas zbliżającej się edycji ponownie spotkamy się na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, gdzie na widzów czekać będą pokazy pięciu wybranych tytułów: Więcej »

Kino Zamkowe
W niezwykłej scenerii ruin zamku krzyżackiego cofniemy się do lat 80., kiedy to powstały dziś już uznane za kultowe horrory. Doczekały się wielu remake’ów, na przełomie lat powstawały ich kolejne części, ale my chcemy pokazać pierwowzory postaci, które na stałe wpisały się na kartach tej odmiany kina gatunku, jakże uwielbianego przez liczne grono zaciekłych kinomaniaków. Więcej »

Must See Must Be
Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Ucieczka z kina Wolność

Escape from the ‘Liberty’ Cinema · reż. Wojciech Marczewski
Polska 1990, 87’

Najważniejszy film polskiego kina zrealizowany w okresie przełomu 1989 roku. Jego akcja toczy się tuż przed upadkiem komunizmu w Polsce, zaś główną postacią jest prowincjonalny cenzor ― zmęczony, niechlujny i samotny, dla którego cenzura jest zarówną sztuka, jak i swoistą grą, aczkolwiek nieprzynoszącą mu satysfakcji. Podczas seansu sentynentalnego, polskiego melodramatu Świt w mieszczącym się naprzeciwko biura Kinie Wolność, aktorzy na ekranie buntują się i odmawiają dalszej gry…

Reżyser:Wojciech Marczewski
Scenariusz:Wojciech Marczewski
Muzyka:Zygmunt Konieczny
Zdjęcia:Paweł Edelman
Montaż:Elżbieta Kurkowska
Obsada:Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski
Nagrody:Najlepszy Film / Best Movie, Najlepszy Aktor / Best Actor (Złote Lwy, Gdynia 1990 / Golden Lions at Gdynia 1990)