Tofifest

Newsletter

FORUM
W paśmie FORUM od lat pokazujemy filmy, które zdobyły uznanie zarówno polskiej, jak i zagranicznej widowni oraz krytyków, stając się źródłem wielu filmowych i społecznych dyskusji. Więcej »

Romantyczno-wampiryczna piątka
W tym roku przygotowaliśmy dla naszych widzów wyjątkowe pasmo filmowe powiązane z motywem przewodnim festiwalu. W ROMANTYCZNO-WAMPIRYCZNEJ PIĄTCE znalazły się tytuły prezentujące wampiry z wielu ciekawych perspektyw. Więcej »

MUST SEE MUST BE
W paśmie MUST SEE MUST BE znajdą się wyselekcjonowane przez nas tytuły, które wobec natłoku powstających każdego roku produkcji mogły umknąć uwadze nawet najbardziej wnikliwych kinomanów. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Ucieczka z kina Wolność

Escape from the ‘Liberty’ Cinema · reż. Wojciech Marczewski
Polska 1990, 87’

Najważniejszy film polskiego kina zrealizowany w okresie przełomu 1989 roku. Jego akcja toczy się tuż przed upadkiem komunizmu w Polsce, zaś główną postacią jest prowincjonalny cenzor ― zmęczony, niechlujny i samotny, dla którego cenzura jest zarówną sztuka, jak i swoistą grą, aczkolwiek nieprzynoszącą mu satysfakcji. Podczas seansu sentynentalnego, polskiego melodramatu Świt w mieszczącym się naprzeciwko biura Kinie Wolność, aktorzy na ekranie buntują się i odmawiają dalszej gry…

Reżyser:Wojciech Marczewski
Scenariusz:Wojciech Marczewski
Muzyka:Zygmunt Konieczny
Zdjęcia:Paweł Edelman
Montaż:Elżbieta Kurkowska
Obsada:Janusz Gajos, Piotr Fronczewski, Artur Żmijewski, Zbigniew Zamachowski
Nagrody:Najlepszy Film / Best Movie, Najlepszy Aktor / Best Actor (Złote Lwy, Gdynia 1990 / Golden Lions at Gdynia 1990)