Tofifest

Newsletter

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Szósty dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Za nami intensywny tydzień filmowych doświadczeń na 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Wczoraj odbyła się Gala Zamknięcia festiwalu, ale jeszcze dziś możemy cieszyć się wieloma seansami filmowymi Więcej »

Niepokorne Anioły pofrunęły! Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofiffest. Kujawy i Pomorze
Gala zamknięcia festiwalu odbyła się w sobotę w CKK Jordanki. Specjalne Złote Anioły pofrunęły do Roberta Więckiewicza, Filipa Bajona, Aleksandry Popławskiej. Nagrody otrzymali także Tomasz Ziętek i Maria Dębska. Grand Prix festiwalu zdobył film „Olga” w reżyserii Elie Grappe. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Golem

Der Golem, wie er in die Welt kam · reż. Paul Wegener
Niemcy 1920, 91’

Golem to niesamowita baśń odkrywająca przed nami mroki ludzkiej psychiki, ukazująca do czego zdolny jest człowiek i jak jego szlachetne zamiary często obracają się przeciw niemu, wyrządzając krzywdę niewinnym. Nie brakuje tam również romantycznej wizji miłości dwojga kochanków: rycerza Floriana i córki Rabina Miriam i jej tragicznego finału.

Historia opisana w „Golemie” przenosi nas do XVI-wiecznej Pragi. Uczony Rabin Loewe odkrywa w gwiazdach, że Żydów praskich czeka krwawa przemoc z ręki cesarza. Wpada na pomysł, żeby stworzyć strażnika, który będzie chronił Naród Żydowski. W tym celu lepi z gliny Golema ― straszliwego olbrzyma. Ten jednak wymyka się spod kontroli rabina i zaczyna siać strach i popłoch wszędzie, gdzie się pojawi. Jedną z inspiracji dla filmu była zrodzona w XVI wieku w środowisku polskich Żydów tradycja, która 200 lat później przeniknęła do literatury niemieckiego romantyzmu. Drugim ― legenda rabina Loewe.

Reżyser:Paul Wegener
Obsada:Paul Wegener, Albert Steinrück, Lyda Salmonova, Ernst Deutsch, Hans Stürm, Max Kronert, Otto Gebühr, Lothar Müthel

Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST prezentuje z dumą ważne odkrycie. Jeden ze współtwórców filmowego ekspresjonizmu niemieckiego wywodzi się z Polski! Paul Wegener, twórca legendarnej serii filmów o Golemie, urodził się w dzisiejszym województwie kujawsko-pomorskim, we wsi Jarantowice pod Wąbrzeźnem.

Paul Wegener urodził się w 1874 r. w leżących pod Wąbrzeźnem Jarantowicach. Uczył się w szkole średniej w warmińskim Reszlu i Królewcu. W 1894 roku rozpoczął studia prawnicze we Fryburgu Bryzgowijskim. W tym samym czasie uczestniczył również w seminariach z filozofii i historii sztuki. Studiował też w Lipsku. Tam także zaczął działalność teatralną, którą kontynuował w Teatrze Miejskim w Rostocku i w Hamburgu, by ok. 1906 roku trafić do Deutsche Theater w Berlinie. Jest jednym ze współtwórców ekspresjonizmu niemieckiego, wybitnym aktorem przedwojennego kina Niemiec i kreatorem klasycznej postaci horroru światowego ― Golema. Ten aktor i reżyser jest jednym z pierwszych twórców teatralnych, którzy przyłożyli się do narodzin nowego medium jakim był film, jako samodzielnej, w pełni ukształtowanej sztuki. Wegener po Golemie zagrał w kilkudziesięciu różnych filmach. Po upadku III Rzeszy odbudowywał środowisko filmowe w Berlinie. Jego ostatnim filmem było Der Grosse Mandarin (1948). Zmarł w 1948 w Berlinie.