Tofifest

Newsletter

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Szósty dzień 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
Za nami intensywny tydzień filmowych doświadczeń na 20. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Wczoraj odbyła się Gala Zamknięcia festiwalu, ale jeszcze dziś możemy cieszyć się wieloma seansami filmowymi Więcej »

Niepokorne Anioły pofrunęły! Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofiffest. Kujawy i Pomorze
Gala zamknięcia festiwalu odbyła się w sobotę w CKK Jordanki. Specjalne Złote Anioły pofrunęły do Roberta Więckiewicza, Filipa Bajona, Aleksandry Popławskiej. Nagrody otrzymali także Tomasz Ziętek i Maria Dębska. Grand Prix festiwalu zdobył film „Olga” w reżyserii Elie Grappe. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

First of all, Felicia

Felicia inainte de toate · reż. Razvan Radulescu, Melissa de Raaf
Rumunia 2009, 120’
Polska premiera

First of all, Felicia jest debiutem fabularnym rumuńsko-holenderskiego duetu: Razvana Radulescu i Melissy de Raaf. To także polska premiera filmu.

Subtelna gra aktorska i intensywność emocjonalna to zdaniem krytyka „The Hollywood Reporter” najmocniejsze strony First of All, Felicia. Obraz opowiada o wyobcowaniu i samotności. Bohaterką jest 40-letnia kobieta, która przez całe życie konsekwentnie realizowała swoją pasję, by stwierdzić, że sama właściwie nie wie, do jakiego miejsca przynależy. Obserwujemy ją w dniu wylotu ― po składanej co roku wizycie u rodziny w Bukareszcie. Jadąc przez zakorkowane miasto, Felicia wraz z matką orientują się, że taksówka nie dowiezie ich na czas. Próbując na lotnisku przebukować bilet, zaczyna pojmować, iż tak naprawdę musi wybierać pomiędzy dwiema rodzinami ― rodzicami i pozostawionym w domu synem.

Reżyser:Razvan Radulescu, Melissa de Raaf
Scenariusz:Razvan Radulescu, Melissa de Raaf
Zdjęcia:Tudor Lucaciu
Montaż:Dana Bunescu
Obsada:Ileana Cernat, Ozana Oancea

Razvan Radulescu zasłynął jako autor scenariusza do nagrodzonego na festiwalach w Cannes, Cluj i w Bratysławie Śmierci Pana Lazarescu. Melissa de Raaf zajmuje się teorią sztuki, filozofią oraz sztukami wizualnymi.

First of all, Felicia to pierwsze wspólne dzieło tego znanego rumuńskiego scenarzysty i holenderskiej kuratorki sztuki.