Tofifest

Newsletter

Niepokorne
Pasmo NIEPOKORNE od kilku lat na stałe zagościło w programie MFF Tofifest. Podkreśla przewodnią ideę festiwalu, by przybliżać postaci i osobowości, które swą niepokornością, wytrwałością lub talentem wyróżniają się, zmieniają bieg historii również tej współczesnej. Więcej »

Emmett Brown – naukowiec-wizjoner motywem przewodnim 21. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!
Cofamy się do lat 80. XX wieku. Triumfy święci Kino Nowej Przygody, a Robert Zemeckis podąża szlakiem, który w ubiegłej dekadzie bezbłędnie wyznaczyli George Lucas i Steven Spielberg. Dla osób, które posiadały wówczas kolekcję filmowej serii „Powrót do przyszłości” na kasetach VHS, a także dla tych, którzy chcieliby po raz pierwszy przeżyć przygodę podążania krok za krokiem w poszukiwaniu drogi do podróży w czasie, mamy wspaniałą wiadomość. Więcej »

Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze
Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Kobiety bez mężczyzn

Zanan-e Bedun-e Mardan · reż. Shirin Neshat, Shoja Azari
Austria, Francja, Niemcy 2009, 95’
Polska premiera

Pełnometrażowy debiut irańskiej artystki sztuk wizualnych, Shirin Neshat. Przedstawia w nim znakomicie odtworzony obraz Iranu roku 1953, kiedy to Brytyjczycy i Amerykanie obalili demokratycznie wybranego premiera, Mohammada Mossadegha. Film, będący ekranizacją powieści realizmu magicznego spod pióra Shahrnusha Parsipura, opowiada historię czterech kobiet, rozgrywającą się podczas tych dramatycznych wydarzeń. Kobiet jakże różnych — ukształtowanych przez odmienne doświadczenia, wyznanie i pozycję społeczną. Ich świat kreowany jest naturalnie, kamera jakby bez wysiłku rejestruje losy bohaterek, omiatając jednocześnie niezwykle malownicze, irańskie krajobrazy. Neshat bada społeczne, polityczne i psychologiczne uwarunkowania swoich postaci, które w pewnym momencie spotkają się w metaforycznym ogrodzie, by odnaleźć w nim siebie i by oddać się intelektualnej refleksji — mimo, iż gdzieś wokół nich wciąż grzmią echa wojen i religijnych przewrotów. Iran oczami Shirin Heshat ukazuje się nam niczym powiększona fotografia. A na niej irańskie społeczeństwo jest jednym, jakże złożonym, organizmem.

Reżyser:Shirin Neshat, Shoja Azari
Scenariusz:Shirin Neshat, Shoja Azari na podstawie/ based on Shahrnoush Parsipour (powieść/novel)
Muzyka:Ryuichi Sakamoto
Zdjęcia:Martin Gschlacht
Montaż:George Cragg, Jay Rabinowitz, Julia Wiedwald
Obsada:Pegah Ferydoni, Arita Shahrzad, Shabnam Tolouei, Orsi Tóth, Mina Azarian, Navíd Akhavan
Nagrody:Srebrny Lew dla Najlepszego Reżysera / Silver Lion for Best Director, UNICEF Award (MFF w Wenecji / IFF Venezia 2010)