Tofifest

Newsletter

Must See Must Be
Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Polonika
Polscy twórcy przekraczają granice ― nie tylko w przenośni, również dosłownie. Pracując poza krajem, wnoszą do kinematografii światowej własny styl, talent, osobowość. W sekcji Polonika prezentujemy najciekawsze filmy autorstwa lub z udziałem polskich artystek i artystów. Więcej »

Osobliwa piątka Tima Burtona
Osobliwy, nietuzinkowy, wyjątkowy, niepodobny do nikogo, tylko do siebie. Świat Tima Burtona to świat wielkiej wyobraźni, nietypowej, barwionej różnymi kolorami, bogatej w zadziwiające dźwięki i postaci. Kino nieposkromione, nie do zatrzymania. Piękne, żywe, wciągające. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Świnki

Piggies · reż. Robert Gliński
Polska, Niemcy 2009, 93’

Trailer

Jedynie rzeka oddziela pewne małe, polskie, przygraniczne miasteczko od Niemiec. Mieszkający w nim nastolatkowie z pewną zazdrością spoglądają na wyższy standard życia swoich rówieśników zza wody. Jeden z chłopców, Tomek, zdolny uczeń, interesuje się astronomią oraz grywa w piłkę nożną, by uszczęśliwić tym ojca. Żyje w tym małym miasteczku, w którym doskwiera bezrobocie i ubóstwo, podczas gdy po drugiej stronie rzeki Niemcy korzystają ze wszystkich aspektów wyższego standardu życia. Gdy bohater na swojej pierwszej dyskotece poznaje Martę i zakochuje się od pierwszego wydarzenia, natychmiast zaczyna szukać sposobu na zarobek, by dziewczyna nie straciła nim zainteresowania. Po krótkim okresie prasy przy nielegalnym przewożeniu przez granicę psów, nawiązuje kontakt z Borysem — sutenerem, który wynajduje lokalnych chłopców dla niemieckich klientów. Tomek nie jeszcze ma pojęcia o brutalnym losie, jaki go czeka...

Reżyser:Robert Gliński
Scenariusz:Robert Gliński, Joanna Didik
Muzyka:Cornelius Renz
Zdjęcia:Petro Aleksowski
Montaż:Krzysztof Szpetmański
Obsada:Filip Garbacz, Anna Kulej, Daniel Furmanik, Rolf Hoppe, Dorota Wierzbicka, Bogdan Koca, Tomasz Syndyk
Nagrody:Złote Lwy – Najlepszy Debiut Aktorski – Filip Garbacz / Gulden Lions – Best Debut – Filip Garbacz (FPFF Gdynia 2009); Nagroda Specjalna Jury / Special Jury Prize (Europejski Festiwal Filmowy / The European Film Festival, Les Arcs 2009)

Robert Gliński urodził się w 1952 roku. Reżyser, scenarzysta i nauczyciel akademicki. Ukończył PWSFTviT w Łodzi. Jest laureatem wielu nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Od 2002 jest wykładowcą Wydziału Reżyserii PWSFTviT, a od września 2008 jest jej rektorem.

Filmografia (wybrana)

  • 1983: Niedzielne igraszki  / Sunday Pranks
  • 1985: Rośliny trujące / Poisonous Plants
  • 1988: Łabędzi śpiew / Swan Song
  • 1992: Wszystko, co najważniejsze / All That Really Matters
  • 1997: Kochaj I rób co chcesz / Love Me and Do Whatever you Want
  • 2001: Cześć, Tereska / Hi, Tereska
  • 2005: Wróżby kumaka / The Call of the Toad
  • 2007: Benek
  • 2009: Świnki / Piggies