Tofifest

Newsletter

Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze
Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Nad morzem

Alamar · reż. Pedro González-Rubio
Meksyk 2009, 73’
Polska premiera

Nad morzem to debiut fabularny meksykańskiego reżysera Pedro Gonzáleza-Rubio, uznany za jeden z najciekawszych meksykańskich filmów 2009 roku. Obraz wymyka się jednoznacznej klasyfikacji, bowiem zaciera granicę pomiędzy klasycznym filmem fabularnym i dokumentalnym. To rodzaj filmowego eseju o niebywałej prostocie i czystości wyrazu, pozbawionego przesadnego i taniego sentymentalizmu. Film przypomina formą rodzaj etnograficznego albumu, wypełnionego przepięknymi zdjęciami, przedstawiającymi piękno unikalnego ekosystemu Banco Chinchorro ― meksykańskiego rejonu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody, będącego siedzibą wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt, a także drugiej co wielkości rafy koralowej na świecie.

Film jest nie tylko dającą do myślenia opowieścią o relacjach człowieka z naturą, lecz również zapadająca w pamięć przypowieścią na temat roli i znaczenia ojcostwa. Przedstawiony na ekranie proces budowania delikatnej, ale zarazem bardzo silnej więzi pomiędzy pięcioletnim Natanem a jego ojcem ― Jorge pozwala zrozumieć potencjał, jaki kryje w sobie świadome, dojrzałe i przemyślane ojcostwo.

Reżyser:Pedro González-Rubio
Scenariusz:Pedro González-Rubio
Zdjęcia:Pedro González-Rubio
Montaż:Pedro González-Rubio
Obsada:Jorge Machado, Roberta Palombini, Natan Machado Palombini, Nestor Marin „Matraca”
Nagrody:Tiger Award (MFF / IFF Rotterdam 2009); Nagroda Jury / Jury Award (MFF / IFF Miami)

Pedro González-Rubio urodził się w Brukseli. Meksykański pisarz, reżyser, operator i montażysta. Zainteresował się filmem i sztukami wizualnymi w wieku lat 16, gdy mieszkał w New Delhi. Studiował w Meksyku na wydziale mediów, a następnie rozpoczął studia w London Film School. Pracował jako operator przy filmie Born Without (2007) w reżyserii Evy Norvind. Zadebiutował jako reżyser filmem Toro Negro (2005). Nad morzem to jego pierwszy film fabularny.

Filmografia:

  • 2005: Toro Negro
  • 2007: Common Ground
  • 2009: Nad morzem / On the Sea