Tofifest

Newsletter

Niepokorne Anioły trafiły do laureatów 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze!
W sobotę odbyła się gala zakończenia festiwalu — nagrody powędrowały do Adrianny Biedrzyńskiej, Leny Góry, Eryka Lubosa i Magdaleny Zawadzkiej. Grand Prix festiwalu zdobył film „Chleb i sól” Damiana Kocura, a serca publiczności podbił film Artura Więcka „Prawdziwe życie aniołów”. Więcej »

«Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українській версії для найменших глядачів 21. Міжнародного кінофестивалю Tofifest. Куяви і Помор’я
Першого та другого липня, в Cinema City, відбулися покази фільмів «Абетка щастя» та «Операція «Мумія»» в українському дубляжі для наших наймолодших глядачів з України. Więcej »

„Alfabet szczęścia” i „Operacja „Mumia” w ukraińskiej wersji dla najmłodszych widzów 21.MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze
1 i 2 lipca w Cinema City odbyły się pokazy filmów „Alfabet szczęścia” i „Operacja „Mumia” w ukraińskim dubbingu dla naszych najmłodszych widzów z Ukrainy. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Nad morzem

Alamar · reż. Pedro González-Rubio
Meksyk 2009, 73’
Polska premiera

Nad morzem to debiut fabularny meksykańskiego reżysera Pedro Gonzáleza-Rubio, uznany za jeden z najciekawszych meksykańskich filmów 2009 roku. Obraz wymyka się jednoznacznej klasyfikacji, bowiem zaciera granicę pomiędzy klasycznym filmem fabularnym i dokumentalnym. To rodzaj filmowego eseju o niebywałej prostocie i czystości wyrazu, pozbawionego przesadnego i taniego sentymentalizmu. Film przypomina formą rodzaj etnograficznego albumu, wypełnionego przepięknymi zdjęciami, przedstawiającymi piękno unikalnego ekosystemu Banco Chinchorro ― meksykańskiego rejonu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody, będącego siedzibą wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt, a także drugiej co wielkości rafy koralowej na świecie.

Film jest nie tylko dającą do myślenia opowieścią o relacjach człowieka z naturą, lecz również zapadająca w pamięć przypowieścią na temat roli i znaczenia ojcostwa. Przedstawiony na ekranie proces budowania delikatnej, ale zarazem bardzo silnej więzi pomiędzy pięcioletnim Natanem a jego ojcem ― Jorge pozwala zrozumieć potencjał, jaki kryje w sobie świadome, dojrzałe i przemyślane ojcostwo.

Reżyser:Pedro González-Rubio
Scenariusz:Pedro González-Rubio
Zdjęcia:Pedro González-Rubio
Montaż:Pedro González-Rubio
Obsada:Jorge Machado, Roberta Palombini, Natan Machado Palombini, Nestor Marin „Matraca”
Nagrody:Tiger Award (MFF / IFF Rotterdam 2009); Nagroda Jury / Jury Award (MFF / IFF Miami)

Pedro González-Rubio urodził się w Brukseli. Meksykański pisarz, reżyser, operator i montażysta. Zainteresował się filmem i sztukami wizualnymi w wieku lat 16, gdy mieszkał w New Delhi. Studiował w Meksyku na wydziale mediów, a następnie rozpoczął studia w London Film School. Pracował jako operator przy filmie Born Without (2007) w reżyserii Evy Norvind. Zadebiutował jako reżyser filmem Toro Negro (2005). Nad morzem to jego pierwszy film fabularny.

Filmografia:

  • 2005: Toro Negro
  • 2007: Common Ground
  • 2009: Nad morzem / On the Sea