Tofifest

Newsletter

Rusza nabór filmów na tegoroczny 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy TOFIFEST. Kujawy i Pomorze
Festiwal odbędzie się w Toruniu, w dniach 27 czerwca – 2 lipca 2023. Wszystkie twórczynie i twórców, producentki i producentów, stowarzyszenia, zrzeszenia i wszystkich tych, którzy kreują współczesną zagraniczną i polską kinematografię zapraszamy do zgłaszania swoich filmów na dwa festiwalowe konkursy. Więcej »

Znamy laureatów 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze
Grand Prix jubileuszowego Tofifest pojechało do Szwajcarii. Podczas gali zakończenia, specjalne Złote Anioły odebrali Filip Bajon, Aleksandra Popławska i Robert Więckiewicz. Tomasz Ziętek otrzymał Flisaka Tofifest Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Matka królów

Mother of the Kings · reż. Janusz Zaorski
Polska 1982, 127’

Warszawa, rok 1933. Po śmierci męża, zubożała Łucja Król przeprowadza się wraz z trzema synami ― Klemensem, Zenonem i Romanem do sutereny na Solcu. Tam na świat przychodzi czwarty syn, Stanisław. Wdowa nie ma środków do życia, zmuszona jest zarabiać praniem bielizny. Po jakimś czasie zdobywa zaufanie sąsiada, komunisty dr Wiktora Lewena, który powierza jej sprzątanie swojego mieszkania. Policja obiecuje Łucji wynagrodzenie za składanie informacji o Lewenie. Łucja zgadza się, ale uprzedza sąsiada. Wkrótce Lewen i tak zostaje aresztowany i skazany na siedem lat więzienia. Wybucha wojna. Zenek zostaje wywieziony na roboty do Rzeszy. W domu Łucji niespodziewanie zjawia się Lewen. Wdowa udziela mu schronienia. Wiktor szybko zyskuje sympatię chłopców, dokształca Klemensa i jego dziewczynę Martę oraz ich kolegę Koguta ― członka podziemnej organizacji.

Reżyser:Janusz Zaorski
Scenariusz:Janusz Zaorski
Muzyka:Przemysław Gintrowski
Zdjęcia:Witold Adamek, Edward Kłosiński
Montaż:Józef Bartczak
Obsada:Magda Teresa Wójcik, Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Szczepkowska, Bogusław Linda, Adam Ferency, Michał Juszczakiewicz, Jerzy Stuhr
Nagrody:Srebrny niedźwiedź / Silver Bear (Berlinale 1988); Specjalne Wyróżnienie / Special Mention (FIPRESCI 1988); Złote Lwy / Golden Lions – Najlepszy Film / Best Film, Nagroda Dziennikarzy / Press Award, Najlepsza Główna Rola Kobieca / Best Acress, Najlepsza Kobieca Rola Drugoplanowa / Best Supporting Actress (FPFF Gdynia 1988)