Tofifest

Newsletter

Nowe Kino Fińskie
Powiew świeżości ubranej w niebagatelny humor, wymieszany z odrobiną smutku czy groteski, wyróżniania kinematografię fińską, zarówno tę najnowszą, jak i tę doskonale już znaną. Ponownie festiwal przybliży to co nowe, i warte szczególnej uwagi, i przede wszystkim wyróżniające w kinie fińskim. Więcej »

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia FLISAK Tofifest dla Adrianny Biedrzyńskiej i Katarzyny Trzaski
Najstarszą nagrodę MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu otrzymają w tym roku dwie utalentowane torunianki — aktorka Adrianna Biedrzyńska i reżyserka Katarzyna Trzaska. Więcej »

Must See Must Be
Pasmo MUST SEE MUST BE jest kondensacją filmów, które prezentowane były na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, a które w obfitości filmowych produkcji, mogły umknąć nawet najbardziej wnikliwym kinomaniakom. Więcej »

Facebook Twitter YouTube Blogspot Myspace

Katyń

Katyń · reż. Andrzej Wajda
Polska 2007, 118’

Film opowiada historię czterech polskich rodzin, które spotyka tragedia, gdy podczas II Wojny Światowej tysiące polskich żołnierzy (ojców, mężów, synów i braci) trafia w ręce sowieckich wojsk. Wkrótce potem, w 1940 roku, wszyscy zostają zamordowani w katyńskim lesie. Andrzej Wajda przedstawia tę wstrząsającą opowieść o historii Polski wieloaspektowo, ale bez zbędnej ckliwości. Jest to dzieło wyreżyserowane pewną ręką przez starego mistrza — pełne i skończone, które przedstawia i wyjaśnia tragedię z Katynia.

Reżyser:Andrzej Wajda
Scenariusz:Andrzej Wajda, Andrzej Mularczyk, Przemysław Nowakowski, Władysław Pasikowski
Muzyka:Krzysztof Penderecki
Zdjęcia:Paweł Edelman
Montaż:Milenia Fiedler, Rafał Listopad
Obsada:Andrzej Żmijewski, Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Jan Englert, Maja Komorowska, Paweł Małaszyński, Antoni Pawlicki
Nagrody:Najlepszy Film Nieanglojęzyczny / Best Foreign Language Movie Award (nominacja do Oskara / nominated for Oscar)