X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Camp not Dead

Blob
reż. Irvin S. Yeaworth Jr., Russell S. Doughten Jr, USA 1958, 84'

Inwazja obcych przybiera złowieszcze kształty: różowy kisiel wchłania wszystko na swojej drodze! Najczęściej jednak Maź za swoje ofiary wybiera nastolatków, stając na przeszkodzie namiętnym randkom na obrzeżach amerykańskich miast. Jest jednak wśród młodych jeden bohater gotów poświęcić przyjaźń i miłość, aby ocalić całą ludzkość. Steve (Steve McQueen) oraz paczka dobranych kumpli zmierzy się z Mazią! Film zrealizowano jako pokaz "podwójny", z przeznaczeniem do kin samochodowych w sezonie letnim roku 1958. Pośpiech i brak pieniędzy uwidacznia się na ekranie pod postacią żenujących efektów specjalnych: kisiel wylewa się na fotogramy przedstawiające miejskie zabudowania.

Glen czy Glenda
reż. Edward D. Wood Jr, USA, 1953, 65'

„Glen czy Glenda?” występuje pod kilkoma innymi intrygującymi tytułami: Which Is It?, He or She, I Changed My Sex, I Led Two Lives (bywa też bardziej dosłownie: Transvestites). Temat filmu zaczerpnięto wprost z bulwarowej prasy. Jednak na ostateczny kształt fabuły wpływ miały wątki biograficzne wyjęte z życia samego Wooda. Reżyser zagrał w filmie siebie (transseksualistę), Dolores Fuller (w życiu prywatnym partnerka Wooda) udowadniała światu, że nie ma bladego pojęcia o aktorstwie, a Bela Lugosi sam nie wiedział kim jest gdy pojawiał się na planie zdjęciowym: duchem, demiurgiem, szalonym naukowcem? Podróż wprost do woodowskiego piekła wyobraźni: seks, szaleństwo, horror!

"Strzeż się! Strzeż się! Strzeż się wielkiego zielonego smoka, który siedzi u progu twoich drzwi. On zjada małych chłopców! Małe szczeniaczki! Wielkie tłuste ślimaki! Strzeż się! Uważaj! Strzeż się! Powiedz! Powiedz mi smoku, czy zjadasz małych chłopców?" Bela Lugosi - fragment dialogu z filmu „Glen czy Glenda?”

Święty mikołaj podbija Marsjan
reż. Nicholas Webster, USA, 1964, 81'

Ten film, to złote lata amerykańskiej telewizji. Film został stworzony na potrzeby bożonarodzeniowej ramówki roku 1964. Dziś jest uznawany jest za jeden z najgorszych filmów w historii kina. Święty Mikołaj zostaje porwany, aby zorganizować święta dla marsjańskich dzieci. W ślad za nim podąża para ziemskich dzieci. Cała trójka będzie musiała stawić czoła groźnemu robotowi z tektury i celofanu - oto historia tej przedziwnej produkcji. Świąteczne piosenki wykonuje w filmie rockowy zespół "Sloppy Seconds". Tytułowa piosenka filmu to: "Hooray For Santa Claus!".

Zombie pożeracze mięsa
reż. Lucio Fulci, Włochy, 1979, 88'

Klasyczny włoski gore. Żywe trupy zjadają piękne kobiety oraz ich mężów. Na wyspie prowadzone są tajne eksperymenty wymykające się spod kontroli lekarzy. Film Luciego to prawdziwa pornografia przemocy: setki litrów krwi, wylewające się wnętrzności i wiele niezapomnianych scen np. zombie walczący z rekinem! Gratka dla fanów mocnych wrażeń i kiepsko napisanych scenariuszy.

Plan 9 z kosmosu
reż. Edward D. Wood Jr., USA, 1959, 79'

PLAN 9 Z KOSMOSU uznawany za "najgorszy film wszechczasów" w rzeczy samej stanowił dla Edwarda Wooda juniora powód do najwyższej dumy i satysfakcji. Wood: bohater wojenny, transwestyta i amator sztuki filmowej rozkochany w horrorach Universalu (wielki fan "Draculi" Toda Browninga) realizując swój pełnometrażowy film stanął na wysokości zadania - przy czym poprzeczkę ustawił sam Ed Wood. PLAN 9 Z KOSMOSU sfinansowany przez kościół baptystów miał być próbą połączenia wszystkich (dosłownie) modnych trendów obowiązujących w ówczesnym kinie rozrywkowym. Reżyser stworzył więc filmowy bigos, w którym amerykańska armia dzielnie walczy z latającymi spodkami, a zombie kontrolowane przez kosmiczną siłę uganiają się za stróżami prawa i pięknymi kobietami.

Fabuła filmu, mimo że w tym wypadku jest sprawą trzeciorzędną, mówi o mini-inwazji na Ziemię kosmitów wskrzeszających zmarłych. Kosmici muszą stawić czoło ludzkiej ignorancji, ale też amerykańskiej armii i depczącym im po piętach policjantom.

Źle napisane dialogi, woskowe aktorstwo, amatorskie efekty specjalne i w pośpiechu zbudowana dekoracja; to wszystko ilustruje jedynie część wstrząsów jakich doznaje widownia w zetknięciu z tą idea fixe woodowskiej sztuki filmowej.

POKAZ SPECJALNY:

Rocky Horror Picture Show
reż. Jim Sharman, 100', 1975

Film, który wyświetlimy podczas Pokazu Specjalnego. Najklasyczniejsza klasyka kampu, zachwycająca kinofilów od ponad 35 lat! Do dziś dnia grana m.in. w amerykańskich kinach mieszanka horroru, komedii, a nawet musicalu. Fabuła przedstawia się następująco: do groźnego zamczyska, w którym pomieszkuje doktor Frank-N-Furter zupełnym przypadkiem trafiają Janet i Brad. Wspólnie będą świadkami narodzin Rocky'ego Horrora... W głównych rolach Tim Curry oraz Susan Sarandon.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest