X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Jan Jakub Kolski i Krzysztof Majchrzak ze Złotymi Aniołami Tofifest. Kujawy i Pomorze

Jan Jakub Kolski, osobny autor polskiego kina i Krzysztof Majchrzak, aktorski indywidualista dostaną w tym roku Złote Anioły za niepokorność twórczą na 19. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Nagroda Flisaka przyznawana przez prezydenta miasta Torunia powędruje w ręce aktorki Beaty Kawki.

To twórcy odznaczający się indywidualnym charakterem pisma, którzy zawsze chodzą własnymi drogami. Nie oglądają się na mody ani tendencje, nie biegają za popularnością i rozpoznawalnością. Robią swoje i sobie pozostają wierni. Za to chcemy ich uhonorować — mówi Kafka Jaworska, dyrektorka Tofifest. Kujawy i Pomorze.

Jan Jakub Kolski to nie tylko znakomity reżyser filmowy, ale też operator, scenarzysta i prozaik. Mówi o sobie: „Jestem upartym, prowincjonalnym reżyserem, który nie poddaje się modom”. Ma swój charakterystyczny, oryginalny styl, a jego filmy od lat zachwycają publiczność z różnych pokoleń.

Jego debiutem fabularnym był Pogrzeb kartofla z 1990 roku. Największy sukces przyszedł jednak trzy lata później wraz z filmem Jańcio Wodnik ze znakomitą rolą Franciszka Pieczki. Autentyczne wiejskie pejzaże są w jego filmach przesycone magią, religijną wrażliwością i skojarzeniami ze światem pogańskich podań. Dzięki temu uniwersum, wykreowane przez reżysera w takich filmach, jak Pograbek, Cudowne miejsce, Szabla od komendanta czy Grający z talerza, ma swoich zagorzałych wielbicieli. W 1995 roku nagrodzono go Paszportem Polityki za „oryginalność i ponowne odkrycie polskiej prowincjonalności”.

Krzysztof Majchrzak to aktor filmowy i teatralny, muzyk i pedagog, który jest buntownikiem z wyboru. Znany z mocnych ról i kontrowersyjnych poglądów na temat polskiego środowiska teatralnego i filmowego, nie boi się publicznie wyrażać swojego zdania.

Ważnym momentem w jego karierze była rola w filmie Filipa Bajona Aria dla atlety w 1979 roku. Wcielił się we Władka Góralewicza, zapaśnika występującego w cyrkach na początku XX wieku, łącząc w tej roli prymitywną siłę z wrażliwością, co stało się cechą charakterystyczną jego aktorstwa. W 1980 otrzymał Nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego. Zagrał w ponad 30 filmach. Świetną kreację aktorską stworzył w Konopielce Witolda Leszczyńskiego (1981) wg prozy Edwarda Redlińskiego. W Yesterday w reżyserii Radosława Piwowarskiego (1984) zagrał psychopatycznego nauczyciela — Biegacza. W 1985 roku raz jeszcze zagrał u Leszczyńskiego, tym razem drugoplanową rolę w Siekierezadzie wg Edwarda Stachury. Jedne z najciekawszych ról przyniosły mu filmy Jana Jakuba Kolskiego — był księdzem Andrzejem w Cudownym miejscu (1994), Józefem Andryszkiem V w Historii kina w Popielawach (1998) czy Fryderykiem z głośnej Pornografii (2003). Wcielił się też w postać Forsta w produkcji Las, 4 rano, do której również współtworzył scenariusz. Dzięki kreacjom aktorskim w filmach Kolskiego otrzymał na FPFF w Gdyni nagrodę za drugoplanową rolę męską (1994) i dwukrotnie nagrodę za główną rolę męską (1998, 2003).

Nagrodę prezydenta miasta Torunia Złotego Flisaka dla twórców z regionu wręczymy z kolei w tym roku podążającej własną ścieżką aktorce filmowej, teatralnej i dubbingowej, producentce i reżyserce dubbingu, właścicielce Film Factory Studio Beacie Kawce.

Beata Kawka urodziła się w 1967 roku w Szubinie na Pałukach. Na deskach teatru zadebiutowała w 1990 roku rolą Justyny we Fredraszkach w reżyserii Jana Englerta. W latach 1993–1998 była aktorką Teatru Nowego w Warszawie.W latach 2016–2018 była kierowniczką artystyczną Teatru Miejskiego w Lesznie. Obecnie jest dyrektorką artystyczną Sceny Relax w Warszawie.

Na ekranie zadebiutowała w 1991 roku epizodycznymi rolami w serialu Panny i wdowy, a następnie w filmie fabularnym o tym samym tytule. W latach 90. wystąpiła w pierwszych, popularnych, polskich serialach — Matki, żony i kochanki oraz Ekstradycja 2. Później pojawiała się w wielu popularnych produkcjach telewizyjnych, m.in.: Na dobre i na złe, Samo życie, Barwy szczęścia, Pierwsza miłość, Złotopolscy, 13 Posterunek 2, Sfora, Prawo miasta, Komisarz Alex, Prawo Agaty oraz w realizowanym w podtoruńskiej Chełmży Belfrze. Jedną z pierwszych ważniejszych ról na dużym ekranie stworzyła w węgiersko-polskim filmie Do widzenia wczoraj. Dwie krótkie komedie o zmianie systemu w reżyserii Janusza Majewskiego i Petera Bacso. Pojawiła się też w Złocie dezerterów Janusza Majewskiego i dwóch filmach Bogusława Lindy — Sezon na leszcza i Jasne błękitne okna (za wykreowaną tu rolę Beaty otrzymała nagrodę na festiwalu w Madrycie). W ostatnich latach pojawiła się dwukrotnie w superprodukcjach Patryka Vegi: Służbach specjalnych oraz Pitbullu. Nowych porządkach. Od lat pracuje przy dubbingu, a jej głos można było usłyszeć w takich produkcjach jak King Kong: Władca Atlantydy, Głupi i głupszy czy Harry Potter i więzień Azkabanu, gdzie jednocześnie była też kierowniczką produkcji dubbingu.

Tegoroczny festiwal potrwa od 30 czerwca do 4 lipca i odbędzie się jak zawsze w Toruniu. Będzie miał charakter hybrydowy, czekają nas zatem projekcje zarówno stacjonarne, jak i w wersji online. Jedno się nie zmieni: MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze będzie jak co roku wielką ucztą dla kinomanów, zarówno tych, którzy odwiedzą Toruń, jak i tych, którzy będą w nim uczestniczyli na odległość.

Mecenasem MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko-Pomorskie, Sponsorem Głównym Grupa TZMO S.A. i Bella, Sponsorami Nova Trading S.A., ONDE S.A., PGE Toruń S.A., Urbitor Sp. z o.o., Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu, Clean Way, Studio Podłóg Ablux.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest