X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia Flisak Tofifest dla Tomasza Ziętka

fot. zaagencja.com

„Jest rewelacyjny, bezbłędnie łącząc chłopięcość z męskością̨. Amant, rycerz, łobuz.” — napisała o nim Manuela Gretkowska po pokazie filmu „Żużel”. Urodzony w Inowrocławiu Tomasz Ziętek jest jednym z najbardziej hipnotyzujących aktorów młodego pokolenia. Na MFF Tofifest otrzyma Flisaka z rąk Prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego.

Tomasz Ziętek urodził się w 1989 roku w Inowrocławiu. Jest aktorem teatralnym, filmowym i muzykiem — gitarzystą oraz wokalistą w zespole The Fruitcakes. Ukończył Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Na ekranie zadebiutował w 2011 roku epizodem w filmie Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł. Momentem przełomowym w jego karierze była rola w Rudego w filmie Kamienie na szaniec z 2014 roku. W 2015 roku zagrał w filmie Body/Ciało, a rok później w Konwoju. Rola w Cichej Nocy Piotra Domalewskiego (2017) przyniosła mu pierwsze wyróżnienia — otrzymał Nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles, był także nominowany do Orła. Kolejną nominację do Polskiej Nagrody Filmowej przyniosła mu rola w głośnym Bożym ciele Jana Komasy (2019). W kolejnym roku pojawił się w filmie Żużel Doroty Kędzierzawskiej, w którym wcielił się w utalentowanego żużlowca Lowę.

Największe aktorskie wyzwania i laury przyszły w 2021 roku — Tomasz Ziętek zagrał Jurka Popiela w produkcji Żeby nie było śladów opowiadającej o poruszającej sprawie Grzegorza Przemyka. Zagrał też młodego policjanta Roberta w mrocznym, osadzonym w latach 80. Hiacyncie w reż. Piotra Domalewskiego. Za pierwszą z ról otrzymał „Złotego Szczeniaka” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa, za drugą był nominowany do prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Jesienią 2022 roku na ekrany kin wejdzie film Orzeł. Ostatni patrol w reż. Jacka Bławuta, w którym aktor wciela się w kapitana Jana Grudzińskiego.

Wybrana filmografia:

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest