X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Robert Więckiewicz laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą

Robert Więckiewicz to aktor filmowy i teatralny. Wszechstronny i zaangażowany w swoje role, na ekranie — tym dużym i tym małym — zawsze fascynuje, tworząc postaci krwiste i charakterystyczne. Aktor wielu ról, wielu twarzy. Z podziwem obserwujemy to stawianie sobie nowych, aktorskich wyzwań i wręczamy Robertowi Więckiewiczowi Złotego Anioła za niepokorność twórczą.

Urodził się w 1967 roku w Nowej Rudzie. Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu ukończył w 1993 roku.

W filmie zadebiutował w „Samowolce” Feliksa Falka w 1993 roku, ale swoje pierwsze większe role zagrał w filmach „Pół serio” i „Ciało” Tomasza Koneckiego i Andrzeja Saramonowicza. Za główną rolę w komedii kryminalnej „Vinci” Juliusza Machulskiego otrzymał specjalne wyróżnienie podczas Noir in Festival we Włoszech. Po występie w serialu „Oficer” okazało się, że aktor dobrze sprawdza się w kinie mocnym i sensacyjnym, czego potwierdzeniem była postać Jana Blachowskiego „Blachy” z gangu pruszkowskiego w serialu „Odwróceni”, na którego kanwie zrealizowano film „Świadek koronny” w 2007 roku. Za tę rolę i za kreację aktorską w filmie „Wszystko będzie dobrze” uhonorowano go nagrodą na FF w Gdyni.

Na dużym ekranie można go było również oglądać w takich filmach jak: „Francuski numer” Roberta Wichrowskiego (2006), „Południe – Północ” Łukasza Karwowskiego (2006), czy „Ile waży koń trojański?” Juliusza Machulskiego (2008). Za rolę w „Różyczce” Jana Kidawy-Błońskiego otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Zagrał także w „Wymyku” Grega Zglińskiego, za co został uhonorowany Nagrodę Specjalną Jury dla Najlepszego Aktora na Warszawskim Festiwalu Filmowym otrzymał.

Talent aktora docenili wybitni polscy reżyserzy i reżyserki, stąd i jego dorobek twórczy jest niezwykle obszerny i interesujący. Wystąpił w filmach u takich reżyserów, jak m.in. Agnieszka Holland („W ciemności”,) Andrzej Wajda ( „Wałęsa. Człowiek z nadziej”), Wojciech Smarzowski („Pod mocnym aniołem”, „Wesele”), Borys Lankosz („Ziarno prawdy”), Marek Koterski („Baby są jakieś inne”), Alexandros Avranas („True Crimes”), Janusz Kondratiuk („Jak pies z kotem”), Mateusz Rakowicz („Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”) czy Jan P. Matuszyński („Żeby nie było śladów”). Aktor stworzył również niezapomniane kreacje w znakomitych polskich serialach, m.in. w „Ślepnąc od świateł”, „1983”, „Odwróceni” czy w najnowszym – „Behawioryście”.

Wielokrotnie nagradzany, Robert Więckiewicz to dziś jeden z najwybitniejszych polskich aktorów.

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest