X  Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.  Dowiedz się więcej. 

Maria Dębska laureatką Złotego Anioła dla Obiecującej Europejskiej Aktorki

Maria Dębska to zdolna, niezwykle pracowita, wrażliwa i konsekwentna aktorka. Brawurowo wcieliła się w rolę Kaliny Jędrusik, zaskarbiając sobie sympatię widzów i zgarniając najważniejsze nagrody filmowe w Polsce.

Urodziła się w 1991 roku. W 2017 roku ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Studiowała też na Wydziale Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Marka Drewnowskiego. Już w czasie studiów zaczęła zgarniać pierwsze laury — za tytułową rolę w „Marii Stuart” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego nagrodzono ją Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną i Nagrodą Publiczności 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, nagrodą aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Brnie, a także łódzką „Złotą Maską” za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2015/2016.

Aktorka ma na swoim koncie liczne role kinowe, zagrała m.in.: w komedii romantycznej „Pech to nie grzech” (2018) w reż. Ryszarda Zatorskiego, obok Borysa Szyca w „Piłsudskim” (2019) w reżyserii Michała Rosy w „Czarnym Mercedesie”(2019) Janusza Majewskiego. Pojawiła się także w „Cichej nocy” (2017) Piotra Domalewskiego i produkcji „Moje córki krowy” (2015) w reż. Kingi Dębskiej. Za rolę w filmie „Zabawa, zabawa” w reż. Kingi Dębskiej otrzymała wyróżnienie specjalne podczas Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie, „Złotego Szczeniaka” za drugoplanową kreację aktorską kobiecą oraz nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Maria Dębska występuje także w serialach telewizyjnych, takich jak: „Stulecie winnych”, „W rytmie serca”, „Wojenne dziewczyny”, „Barwy szczęścia”, czy „Osaczony”. Ostatnio można ją było oglądać w ciepło przyjętym przez widzów serialu „Powrót”.

Jej największą i najbardziej wymagającą rolą była postać Kaliny Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks” w reż. Katarzyny Klimkiewicz. Maria Dębska nie tylko z pietyzmem wcieliła się w tę kultową postać czasu PRL, ale też zaśpiewała jej utwory. Jak sama powiedziała w wywiadzie dla „Twojego Stylu”: „Rola wymagała absolutnego zanurzenia się w świecie Kaliny, a proces wchodzenia w nią był długi i absorbujący”. Tę niezwykłą aktorską pracę doceniono na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą, ponownie uhonorowano ją też „Złotym Szczeniakiem” — tym razem za rolę pierwszoplanową, była również nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i otrzymała Wiktora w kategorii Aktorka roku.

 

W tym dziale również

Google Translate

Aktualności Tofifest